Moi,
Olisiko täällä kellään ideaa miten tavalliseen muurattavaan takkaan voisi toteuttaa "lämpökierukan". Eli puita polttelemalla saisi lämmitettyä varaajaa samalla.
Nyt talossa on öljylämmitys ja tarkoitus olisi laittaa 1500-2000l lämminvesivaraaja päätyvarastoon, koska nykyisellään varaajaa ei ole ollenkaan.
Voisiko varaajaan siis asentaa lämmönvaihtimen josta vesi kiertäisi takan silmukassa.
Tekeekö joku firma jotain valmispaketteja takkoihin/leivinuuniin asennettavaksi?
Puulämmitystä
3
1278
Vastaukset
kts. hakusanalla 'vesitakka'. panin sellaisen juuri pörisemään. yösähköä ei varsinaisesti ole poltettu vasta näiden pakkasten aikaan, mitä nyt 3-4 pv. aikaisemmin muutamia tunteja takan apuna kun ettei ole tarvinnut käyttää kalliimpaa päiväsähköä.
- nimetön
Kävin viime kesänä messuilla ja juttelin yhden takkavalmistajan kanssa ja se sanoi tehneensä mutamia takkoja johon oli asennettu kuparikiurukka takan sisään josta vietiin putket isoon vesivaraajaan ja asiakas on ollu tyytyväinen kun sähkölasku on tippunu huimasti.
Itse laitan ukko-uunin jossa on erillinen vesivaraaja josta saa koko talon lämpösen veden käyttämättä sähköä lämmitykseen.
Se takan oli vuolukivitakka mutta en muista kuka vlmistaja se oli mutta kyllä sen äkkiä kysymällä saat selville .
Kannattaa ihmeessä laittaa se kierukka takkaan säästät todella paljon.- ennen ei kestänyt
Kuparikierukka ei kestä ikuisesti muurauksessa.Joskus taloihin vedettiin putket betonin sisään ja kun puhkesi niin juoksutti hiekan lattian alta ja sitten laatta romahti.Olen sellaisen itsekin nähnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31201Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1661122Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1011010Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470977Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt268843- 129827
Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.65816Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.63734Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan44734Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää391720