kannan

Noiden lämmitysmuotojen välillä ei loppujenlopuksi ole kovinkaan isoja eroja,määrätty määrä menee määrätyn kokoiseen taloon jne,loppujen lopux,eikös toi talon lämmitys ole aika pieni kulu,jos mietitään mitä "eleleminen" yleensä maksaa?
6753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Totta.pihassa seisoo 50te mese,ja sähkö on kallista?

Äänestä
  • Sanot vähän mutta as...

    Äänestä

  • Rahalla ei ole mitään arvoa jos sillä ei voi tarvitsemaansa hyödykettä ostaa. Sähköpulaa uhkaa uutisten mukaan. Jokainen sähkölämmittäjä voisi nyt kantaa kortensa kekoon ja laskea huoneenlämpöä muutamalla asteella! Vaikutus kulutukseen on merkittävä!

    Äänestä

  • Putkimiess kirjoitti:

    Rahalla ei ole mitään arvoa jos sillä ei voi tarvitsemaansa hyödykettä ostaa. Sähköpulaa uhkaa uutisten mukaan. Jokainen sähkölämmittäjä voisi nyt kantaa kortensa kekoon ja laskea huoneenlämpöä muutamalla asteella! Vaikutus kulutukseen on merkittävä!

    lähdetä muutenkin talkoisiin,eli kaikki "TURHA"kulutus pois,mutta vain pakkasten ajaksi,vai!?

    Äänestä

  • eikös kirjoitti:

    lähdetä muutenkin talkoisiin,eli kaikki "TURHA"kulutus pois,mutta vain pakkasten ajaksi,vai!?

    sähköntuotanto "tykkää" tasaisesta kulutuksesta joten hätää ei ole muuhun aikaan. Tietysti olisi hyvä jos pärjättäisiin ilman tuontisähköä, sen varaan kun ei oikein voi laskea.

    Äänestä

Jos jokin on _merkittävästi_ toista parempi niin sillloin on kyse myyntipuheista. On kuitenkin selvää että pieniä eroja on. Pienissä taloisssa tilanne on hieman eri kuin suurissa ja/tai vanhoissa. Suurella kulutuksella voi miettiä kannattaisiko investoida kalliimpaan ja vähemmän kuluttavaan järjestelmään. 80% taloista on kuitenkin sellaisia että sama millä lämmität. Kärjistetysti voisi sanoa että 20-30v aikajaksolla lenkkikenkiinkin kuluu suurempi raha.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


otto.! kirjoitti:

Noiden lämmitysmuotojen välillä ei loppujenlopuksi ole kovinkaan isoja eroja,määrätty määrä menee määrätyn kokoiseen taloon jne,loppujen lopux,eikös toi talon lämmitys ole aika pieni kulu,jos mietitään mitä "eleleminen" yleensä maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu