Nykii

Ostin keväällä vm-89 Saab 900. Noin kuukauden ajon jälkeen se alkoi nykimään. Ei voi sanoa tai ennakoida milloin se alkaa, onko se muutama nykýä vai nykytysten sarja jolloin välähtelee myös check engine- merkkivalo. Autoa on käytetty ammatti-ihmisten ihmeteltävänä sekä merkkikorjaamolla että tavallisella korjaamolla. Vikaa ei löydy, eikä edes arvailuja osata esittää. Olen myös kysellyt tutuilta ja tuntemattomilta Saab-kuskeilta, että nykiikö. Ei ole nykimistä muilla. Olenko siis ainoa nykyttäjä?
91266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Sytytys yksikkö? Onko sulla ketään tuttua, jolla olisi samalla koneella oleva 900 käytössä? Virranjakajan HAL-anturi voi olla myöskin sökö. Joskus aiemmin isäukolla oli Opel Vectra josta meni tuo HAL-anturi rikki. Vika oli sellainen piilevä ja sytytys saattoi hävitä hetkeksi toisinaan. Vika oli lopulta pakko korjata, kun yhdenkerran maantiellä sytytys hävisi ja kun se tuli takaisin, räjähti pakoputken yksi pöntöistä halki!

Mitä kaikkea tosta sun autosta on vaihdettu tähän mennessä? Helpoittaisi vian metsästyksessä...

Äänestä

check engine valo ole polttoaine järjestelmän varoitusvalo?
Sieltähän se vika löytynee silloin?
Vaikkapa virtakatkoksia pumpulle?
Tai rele?

Äänestä
  • -89 malleissa oli ollut paljon viallisia ecuja kannattaisi tosiaan yrittää etsiä jostain vaikka käytettynä mutta jostain uudemmasta vuosimallista kun nykyinen.

    Äänestä

  • Audissa oli samanmoinen jonkin aikaa,sitten viimmein selvisi,oli sulake lanka poikki,aina väliin saattoi pelata moitteetta

    Äänestä

Tuossa aikanaan omani 900 i16 vm.89 nyki aina silloin kun tasakaasulta päästi moottorijarrutukselle tai vain hivenen hölläsi kaasua. nykiminen ei ollut suurta, mutta kiusallista kuitenkin. Ongelmaan ei löytynyt suoraa vikaa ja eikä chek engine valo syttynyt. Tapaus korjaantui kun kävin kaikki moottoritilassa olevat liittimet läpi puhdistaen ne ja varmisten, että maadoitukset toimivat. oli ainakin keulassa poikittaispalkissa oleva maadoituspiste tosi huonossa kunnossa. Tuosta en tarkkaan tiedä mitkä laitteet siinä maadoitetaan. Lisäksi laitoin vielä tankkiin purkillisen suuttimien puhdistusainetta. tämän jälkeen ei ole enään nykinyt.

Äänestä

Autosi lienee 16-venttiilinen. Minulla on ollut tällainen jo useita vuosia ja pieni nykiminen on pitkään ollut riesana. Välillä, kun oli isompaa nykimistä, puhdistettiin ruiskusuuttimet ja se auttoi. Vähintään viimeisen vuoden tämä normaali pikkunykiminen on ollut riesana. En ole havainnut mitään logiikkaa, koska nykiminen tapahtuu. Ilmiö on ajossa kuitenkin sellainen kuin alle sekunniksi sytytys tai polttoaineen syöttö lyötäisiin poikki.
Viikko sitten kuitenkin tapahtui ihme– nykiminen on nyt poissa (ainakin toistaiseksi). Tein autoon seuraavat rutiinihuollot: vaihdoin yli vuoden ikäiset öljyt (Mobil F1), vaihdoin ilmansuodattimen ja vaihdoin tulpat (Bosch kupari –jotain, Motonet). Hieman aiemmin olin pannut tankkiin myös suuttimen puhdistusainetta.
Olen näitä temppuja tehnyt ennenkin, mutta en ole havainnut vaikutusta. Olisiko tulppien laadulla merkitystä, koska ne ovat erilaiset kuin ennen.

Äänestä

No -89 oli vielä kaasarikonettakin myynnissä ja oleellista olisi tietää mikä kone?

Äänestä

Vian voi paikantaa tutkimalla Check engine
valon välähdyskoodeja. Jotta tuohon
koodinlähetystilaan päästään on jokin
testipinni maadoitettava en tiedä missä se
900 mallissa sijaitsee, muuta kyllä siinäkin
vastaava kuin 9000 mallissa on. Ohjeita on mm.
http://www.swedishwrench.com -> feature articles -> flash code retrieval

Äänestä

Olen kuullut, ettei saappiin kannata laittaa kolmikärkitulppia, vaan tavalliset kynttilät. Tämä STP.n ihmeaine, joka puhdistaa kaasuttajan ja ruiskunkin on erittäin hyvä. Käytän sitä itse 2-3 kertaa vuodessa ja suosittelen lämpöisesti.
En aluksi uskonut mutta varaosaliikkeen ukko melkein pakotti kokeilemaan ja ero on samamantyyppinen, kuin työntäisi potkukelkkaa talvella ja vastaavasti kesällä hiekkatiellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kevätostos kirjoitti:

Ostin keväällä vm-89 Saab 900. Noin kuukauden ajon jälkeen se alkoi nykimään. Ei voi sanoa tai ennakoida milloin se alkaa, onko se muutama nykýä vai nykytysten sarja jolloin välähtelee myös check engine- merkkivalo. Autoa on käytetty ammatti-ihmisten ihmeteltävänä sekä merkkikorjaamolla että tavallisella korjaamolla. Vikaa ei löydy, eikä edes arvailuja osata esittää. Olen myös kysellyt tutuilta ja tuntemattomilta Saab-kuskeilta, että nykiikö. Ei ole nykimistä muilla. Olenko siis ainoa nykyttäjä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu