Vielä on kesää jäljellä... mutta kohta tulee taas talvi ja liukkaat kelit! Ja Audi alkaa luistelemaan. Olen huomannut, että varsinkin Audi80:n vetopito on talvella bränäreistä nastarenkaista huolimatta olematon. Jos pyörät sattuvat sutaisemaan tyhjää jäisessä ylämäessä, saa olla tosi tarkkana, ettei matka jää siihen. Lumessa tosin ko. auto menee vaikka umpihangessa. Osansa on tietysti koneen mahtavalla väännöllä, mutta ovatko muut huomanneet saman asian?
Muutoinkin, jos olisin ostaessani tiennyt Audin huonosta käyttäytymisestä ja taipumuksesta luisuihin, auto ehkä olisi jäänyt ostamatta. Kesäautona Audi on kyllä tosi jees, kiihtyvyttä riittää ja ilmastointi pitää kopin mukavan viileänä.
Muutoinkin, jos olisin ostaessani tiennyt Audin huonosta käyttäytymisestä ja taipumuksesta luisuihin, auto ehkä olisi jäänyt ostamatta. Kesäautona Audi on kyllä tosi jees, kiihtyvyttä riittää ja ilmastointi pitää kopin mukavan viileänä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onnistuin itsekin pyöräyttämään Audin mutkassa viime talvena. Ensin lähti sivuluisuun, josta ympäri toiselle kaistalle (eli siis 180:n asteen käännös). Nopeutta ei ollut kuin joku 40-50km/h, ja edellä ajava uudehko Seat ajoi saman mutkan kovempaa ilman ongelmia. Onneksi oli sen verran myöhä ettei ollut muuta liikennettä...
Muuten kasikymppinen on talvellakin toiminut ihan hyvin. Pitää vain olla tarkkana, alusta on vähän sellainen että kun pito loppuu niin se todella loppuu.
Audia todellakin vaivaa tämä tauti, tosin muitakin merkkejä, mutta audissa paljon herkemmin.
Ajoin talven ja aina minusta tuntui että ompa huonot renkaat, seuraavana syksynä talvirenkain jääisellä tiellä auto sitten lipesi otteista. piti siirtyä erimalliseen audiin.
Ja kun Audi sudittaa risteyksistä lähdettäessä yms. niin se kyllä rasittaa nastoja. Syksyllä talvirenkaissa olivat kaikki nastat tallella mutta keväällä oli lähtenyt about 12 nastaa per eturengas.
Eli saa olla todella tarkkana kaasun käytön kanssa. Kun pito loppuu, niin sitähän ei sitten tahdo saada takaisin niin millään.
Kieltämättä audilla pysyy peräpää aika huonosti tiessä kiinni. Olen huomannut, ettei tartte tiessä olla kuin hiukan voimakkaampi kallistus ja jäinen tienpinta niin jo pyrkii audin perä hatelikon puolelle. Ei kuulu kuin nastojen raapiva ääni takarenkaista ja saman tien tuntuu penkissä miten perä on irti.
Eikä renkaiden vaihto auta kovinkaan paljoa. Mulla oli ennen aika sileet Michelin X:t ja vaihdoin ne HP kakkosiin, mutta peräpää ei silti vaan kestä tiessä.
Jos antaa auton lainaan jollekkin, jolla ei ole asiasta kokemusta niin kannattaa kyllä varoittaa asiasta, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
No ei audi suinkaan ainut ole, jotkut vanhemman mallin bemarit ne vasta temppuilioita olivat, niissä oli takatuennassa jotain eksoottista mikä sai lepattamaan miten sattuu...!
-JM