elikkäs oon menossa ammatti kouluun sosiaali ja terveys alalle ja viimeisenä vuotena aion erikoistua sairaanhoitajaksi. kertokaapas työstä kokemuksia? onko kivaa? kiitos :)
sairaanhoito-ala
pauski__
7821
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli susta tulee lähihoitaja? Meinaan ei ammattikoulusta sairaanhoitajia valmistu, vaan ammattikorkeasta.
Anteeksi vaan pilkun viilaus.
no mä ainaki opiskelen lähihoitajaks ja tykkään hirveesti! Harjottelu jaksoja on monta, ja paikat tosi monipuolisia! mahtavaa huomata ku on oppinu jotain, ja jos joku aikuinen puhuu jostain sairauksista tms niin huomaa tietävänsä niistä tosi paljon! tän koulun jälkeen meinaan jatkaa sairaanhoitajaks :)
Tarkoitit varmaan, että suuntautumisvaihtoehtosi on sairaanhoito ja huolenpito? Tällähän siis ei ole mitään tekemistä sairaanhoitajuuden kanssa =)
Myös voisin valaista siitä, että sillä ei ole väliä, erikoistuuko lähihoitajana vammaistyöhön, vanhustyöhön jne, vaan pelkällä lähihoitajan tutkinnolla voit jos työskennellä monenlaisissa pakoissa. Ainut on tietysti hammashoitoon erikoistuminen, joka eroaa niin paljon muista. Perusopinnot ovat siis kaikilla lähäreillä samat.
Ensihoitopuolen työpaikkoihin ei pääse millä vain suuntautumisella. Ambulanssissa, ensiavussa/päivystyksessä, leikkausosastolla ja teho-osastolla tarvitaan ensihoidonkoulutusohjelma!
mistä lähtien teholla on ollu lähihoitajia töissä??? ainakin meillä on vaan sairaanhoitajia ja suuntautuminen on yleensä sisätaudit/kirurgia. Itse olen suuntautunut sisuksiin.
Leikkaus- ja teho-osastoille pääsee myös sairaanhoidon ja huolenpidon koulutusojelmalla!!!
...Ammattikoulusta valmistuu sitten lähihoitajia :)
Ja eihän mikään kiellä opiskelemasta ensin lähihoitajaksi, sitten sairaamhoitajaksi, jos motivaatiota/kiinnostusta/älliä riittää ;)
Itse olen kyllä pitänyt lähihoitajan opinnoista kovasti, vaikkei se kyllä aina helppoa ole :)