Kuiva ja hilseinen iho

Hinni Bunny

Mitä kannattais tehdä kun meidän Lakun iho on tooosi kuiva ja hilseilee päivittäin. Niska ainakin on paha paikka. Olen laittanut sen niskaan vauvaöljyä kosteuttaakseni sen ihoa. Sitten olen syöttänyt rypsiöljyä 4-5ml kahdessa viikossa, mutta se on yhä hilseilevä. Enää iho ei kuitenkaan punoita, nyt se vaan hilseilee.

Onko kenenkään kanilla samaa ongelmaa ja mitä tällaiselle vois tehdä?

KIITOS

5

1905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäpä vaa

      .. nii tota.. en oikein siitä hilseilystä tiiä...
      -ei välttämättä tarttee, ku soittaa eläinlääkärille, niin se pystyy sanomaan, mitä siihen kannattaisi laittaa/tehdä.. eli kantsii soittaa sinne! :)

    • ...

      Laita pelletin sekaan monivitamiini ja anna kanille helokkiöljyä,joka ei saa sisältää eläinperäistä!

    • -Q-

      Oletko varma, että kanillasi on juuri hilsettä? Yhdellä kaneistani oli juuri pari kuukautta sitten turkissa paljon hilseen näköistä valkoista ainetta siellä sun täällä, vein kanini eläinlääkäriin ja lääkäri totesi sen johtuvan talin liikaerityksestä eli suomeksi sanottuna kanini kärsi aknesta. Siihen auttoi ihokohtien päivittäinen puhdistus Petadine -nimisellä desinfiointiaineella. Toivottavasti sinun kanillasi ei ole tätä samaa ongelmaa, koska siihen nyt ei missään nimessä öljyt auta, ei sisäisesti eikä ulkoisesti, päinvastoin pahentaa. Suosittelen eläinlääkärillä käyntiä.

    • Minä..

      kannattaa laittaa vaseliinia se auttaa! Minun kanillanikin oli pari kertaa mutta laitoin vaseliinia ja katosi pois viikosa :)Kannattaa koittaa ;)

    • Anonyymi

      Meidän kanin iho hilseilee kans

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      44
      2247
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      31
      2054
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      197
      1599
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      65
      1579
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      84
      1359
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      0
      1320
    7. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1271
    8. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      14
      1255
    9. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1204
    10. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      15
      1151
    Aihe