Naksutinkoulutus?

Lea

Tiedän naksutinkoulutuksen idean, mutta en ymmärrä, miten lintu voi ymmärtää että se on tehnyt oikein. Voisiko joku selittää minulle?

6

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Oletkos nyt ihan varma että naksutuksen perusidea on sisäistetty jos tuo ei ole vielä valjennut?

      Lintuhan on älykäs eläin, ja oppii kyllä nopeammin kuin vaikka keskivertokoira (jos vaan motivointi onnistuu...). Naksun käytön ideahan on että nimenomaan se naksu on eläimelle merkki siitä että "_nyt_ teit oikein, tule hakemaan palkkio".

      Eli ennen varsinaisen koulutuksen aloittamista eläin ensin ehdollistetaan siihen että naksu=nami (siis yksinkertaisesti naksautetaan ja annetaan samalla namu useita kertoja peräkkäin muutamassa harjoituksessa). Sitten varsinaista temppua tms opeteltaessa heti kun lintu tekee vähänkään sinne päin kun halutaan, naksautetaan ja palkitaan, näin eläin toistojen kautta hoksaa että juuri siitä tietystä toiminnasta seuraa palkkio, ja naksulla sen oikean toiminnan hetken saa kouluttaja merkattua linnulle nopeasti ja tarkasti. Vaatimustasoa pikkuisen koko jana nostamalla päästään aina eteenpäin siitä edellisestä vaiheesta ja lopulta voidaan yhdellä vinkillä saada eläin toteuttamaan varsin monimutkaisiakin liiikesarjoja.

      Esim laitetaan kolikko poydälle ja alussa naksautetaan kun lintu vaan katsoo kolikkoa. Tätä toistetaan kunnes lintu selvästi on yhdistänyt palkkion saannin siihen kolikkoon liittyväksi. Sitten jatketaan naksauttamalla vasta kun lintu liikkuu kolikkoa kohti, ottaa kolikon nokkaan, pitää kolikkoa hetken, liikkuu kolikon kanssa, vie kolikkoa possun suuntaan jne jne , kunnes lintu komennosta tai muusta vinkistä käy poimimassa kolikon ja menee pudottamaan sen säästölippaaseen.

      Kerran testasin parilla käytännössä täysin koulimattomalla omalla linnullani naksua, ja jo melkeinpä yhdellä harjoituskerralla ne oppivat naksun avulla käymään koskettamassa kepin nokassa olevaa palloa namun saadakseen. Naksukoulutuksen käyttö linnulla tietysti edellyttää sitä että lintu on jo edes sen verran kesy että uskaltaa ottaa mielellään namupaloja kädestä tai vaikka lusikasta.

      • -----

        Naksutin ei ole koulutuksessa välttämätöntä.
        Huomattavasti parempi on opetella/ottaa käyttöön esim. jokin äänne joka liitetään palkkioon.

        Koiran älykkyyden vertailu papukaijan älyyn on älytöntä. Taitaa vain olla omistajan oman pyrstön kohottamista moinen väite.


      • ...
        ----- kirjoitti:

        Naksutin ei ole koulutuksessa välttämätöntä.
        Huomattavasti parempi on opetella/ottaa käyttöön esim. jokin äänne joka liitetään palkkioon.

        Koiran älykkyyden vertailu papukaijan älyyn on älytöntä. Taitaa vain olla omistajan oman pyrstön kohottamista moinen väite.

        On tutkittu että papukaijat ovat lajista riippuen yhtä fiksuja kuin pienet lapset (3-5v) ja koirat eivät sille tasolle yletä.


      • -------
        ... kirjoitti:

        On tutkittu että papukaijat ovat lajista riippuen yhtä fiksuja kuin pienet lapset (3-5v) ja koirat eivät sille tasolle yletä.

        Olis kiva tietää mistä tämän tutkimuksen voisi lukea. Tietääkseni se on vain toteama. Kuinkahan ihmisen ja eläimen älykkyyttä voisi edes kokeellisesti verrata saatikka tutkia, jotta osapuolet saisivat tasapuolisen kohtelun.
        Niin ja eipä kaikki papukaijalajitkaan ole älykkyydeltään tasavertaisia


      • -M-
        ----- kirjoitti:

        Naksutin ei ole koulutuksessa välttämätöntä.
        Huomattavasti parempi on opetella/ottaa käyttöön esim. jokin äänne joka liitetään palkkioon.

        Koiran älykkyyden vertailu papukaijan älyyn on älytöntä. Taitaa vain olla omistajan oman pyrstön kohottamista moinen väite.

        Naksu ei tietenkään välttämätön ole ja sen voi korvata omalla äänelläkin (tai oman kielen naksauksella niin kuin itse usein teen kun ei se naksutin kuitenkaan ikinä löydy silloin kun sitä tarvitsisi). Naksu vaan on monesti nopeampi tuottaa kuin puhemerkki, ja naksu tulee aina samanlaisena, omaan ääneen voi vaikuttaa omat mielialat... Sitten kun temppu alkaa hahmottua voi toimintoon liittää tietyn äänikomennon (tai vaikka käsimerkin) ja naksun voi jättää kokonaan pois, mutta juuri uutta opetellessa se on tehokas.

        Ja koiran ja papparin vertaaminen on ihan omaa havainnointiani, kun olen aikoinaan koirankin omistanut ja koulinut. (Sheltti, eli ei ihan siitä hitaimmasta päästä sekään, mutta kyllä nuo isommat papukaijat ainakin minun silmääni tehokkaammin päätään käyttävät). Enkä tällä vertailulla mitenkään halua koiria väheksyä, aivan ihania ja oppivaisia lemmikkejähän nekin ovat. Kunhan vaan koitan esimerkkien avulla saada ihmisiä tajuamaan sen että papukaijat eivät todellakaan ole pelkkiä tyhmiä kasettinauhureita. Toki yksilöllisiä ja lajienvälisiä eroja niistäkin löytyy.


      • -M-
        ------- kirjoitti:

        Olis kiva tietää mistä tämän tutkimuksen voisi lukea. Tietääkseni se on vain toteama. Kuinkahan ihmisen ja eläimen älykkyyttä voisi edes kokeellisesti verrata saatikka tutkia, jotta osapuolet saisivat tasapuolisen kohtelun.
        Niin ja eipä kaikki papukaijalajitkaan ole älykkyydeltään tasavertaisia

        Suoraa vertailua tietenkään tuskin eri lajien välillä löytyy ja on mahdotontakin tehdä, mutta jonkinlaista arviota voidaan toki erilaisten testien perusteella heittää, jotta saadaan jonkinlainen käsitys siitä tasosta millä tietty eläin ihmiseen verrattuna mahdollisesti liikkuu. Tutkimusta pappareiden kyvyistä voi lukea esim täällä:

        http://www.mecca.org/~rporter/PARROTS/grey_al.html
        http://www.alexfoundation.org/index2.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      222
      3845
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      32
      3155
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      3134
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      22
      3018
    5. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      84
      2944
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      5
      2862
    7. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      9
      2258
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      228
      2247
    9. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      2096
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      2058
    Aihe