Naksutinkoulutus?

Lea

Tiedän naksutinkoulutuksen idean, mutta en ymmärrä, miten lintu voi ymmärtää että se on tehnyt oikein. Voisiko joku selittää minulle?

6

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Oletkos nyt ihan varma että naksutuksen perusidea on sisäistetty jos tuo ei ole vielä valjennut?

      Lintuhan on älykäs eläin, ja oppii kyllä nopeammin kuin vaikka keskivertokoira (jos vaan motivointi onnistuu...). Naksun käytön ideahan on että nimenomaan se naksu on eläimelle merkki siitä että "_nyt_ teit oikein, tule hakemaan palkkio".

      Eli ennen varsinaisen koulutuksen aloittamista eläin ensin ehdollistetaan siihen että naksu=nami (siis yksinkertaisesti naksautetaan ja annetaan samalla namu useita kertoja peräkkäin muutamassa harjoituksessa). Sitten varsinaista temppua tms opeteltaessa heti kun lintu tekee vähänkään sinne päin kun halutaan, naksautetaan ja palkitaan, näin eläin toistojen kautta hoksaa että juuri siitä tietystä toiminnasta seuraa palkkio, ja naksulla sen oikean toiminnan hetken saa kouluttaja merkattua linnulle nopeasti ja tarkasti. Vaatimustasoa pikkuisen koko jana nostamalla päästään aina eteenpäin siitä edellisestä vaiheesta ja lopulta voidaan yhdellä vinkillä saada eläin toteuttamaan varsin monimutkaisiakin liiikesarjoja.

      Esim laitetaan kolikko poydälle ja alussa naksautetaan kun lintu vaan katsoo kolikkoa. Tätä toistetaan kunnes lintu selvästi on yhdistänyt palkkion saannin siihen kolikkoon liittyväksi. Sitten jatketaan naksauttamalla vasta kun lintu liikkuu kolikkoa kohti, ottaa kolikon nokkaan, pitää kolikkoa hetken, liikkuu kolikon kanssa, vie kolikkoa possun suuntaan jne jne , kunnes lintu komennosta tai muusta vinkistä käy poimimassa kolikon ja menee pudottamaan sen säästölippaaseen.

      Kerran testasin parilla käytännössä täysin koulimattomalla omalla linnullani naksua, ja jo melkeinpä yhdellä harjoituskerralla ne oppivat naksun avulla käymään koskettamassa kepin nokassa olevaa palloa namun saadakseen. Naksukoulutuksen käyttö linnulla tietysti edellyttää sitä että lintu on jo edes sen verran kesy että uskaltaa ottaa mielellään namupaloja kädestä tai vaikka lusikasta.

      • -----

        Naksutin ei ole koulutuksessa välttämätöntä.
        Huomattavasti parempi on opetella/ottaa käyttöön esim. jokin äänne joka liitetään palkkioon.

        Koiran älykkyyden vertailu papukaijan älyyn on älytöntä. Taitaa vain olla omistajan oman pyrstön kohottamista moinen väite.


      • ...
        ----- kirjoitti:

        Naksutin ei ole koulutuksessa välttämätöntä.
        Huomattavasti parempi on opetella/ottaa käyttöön esim. jokin äänne joka liitetään palkkioon.

        Koiran älykkyyden vertailu papukaijan älyyn on älytöntä. Taitaa vain olla omistajan oman pyrstön kohottamista moinen väite.

        On tutkittu että papukaijat ovat lajista riippuen yhtä fiksuja kuin pienet lapset (3-5v) ja koirat eivät sille tasolle yletä.


      • -------
        ... kirjoitti:

        On tutkittu että papukaijat ovat lajista riippuen yhtä fiksuja kuin pienet lapset (3-5v) ja koirat eivät sille tasolle yletä.

        Olis kiva tietää mistä tämän tutkimuksen voisi lukea. Tietääkseni se on vain toteama. Kuinkahan ihmisen ja eläimen älykkyyttä voisi edes kokeellisesti verrata saatikka tutkia, jotta osapuolet saisivat tasapuolisen kohtelun.
        Niin ja eipä kaikki papukaijalajitkaan ole älykkyydeltään tasavertaisia


      • -M-
        ----- kirjoitti:

        Naksutin ei ole koulutuksessa välttämätöntä.
        Huomattavasti parempi on opetella/ottaa käyttöön esim. jokin äänne joka liitetään palkkioon.

        Koiran älykkyyden vertailu papukaijan älyyn on älytöntä. Taitaa vain olla omistajan oman pyrstön kohottamista moinen väite.

        Naksu ei tietenkään välttämätön ole ja sen voi korvata omalla äänelläkin (tai oman kielen naksauksella niin kuin itse usein teen kun ei se naksutin kuitenkaan ikinä löydy silloin kun sitä tarvitsisi). Naksu vaan on monesti nopeampi tuottaa kuin puhemerkki, ja naksu tulee aina samanlaisena, omaan ääneen voi vaikuttaa omat mielialat... Sitten kun temppu alkaa hahmottua voi toimintoon liittää tietyn äänikomennon (tai vaikka käsimerkin) ja naksun voi jättää kokonaan pois, mutta juuri uutta opetellessa se on tehokas.

        Ja koiran ja papparin vertaaminen on ihan omaa havainnointiani, kun olen aikoinaan koirankin omistanut ja koulinut. (Sheltti, eli ei ihan siitä hitaimmasta päästä sekään, mutta kyllä nuo isommat papukaijat ainakin minun silmääni tehokkaammin päätään käyttävät). Enkä tällä vertailulla mitenkään halua koiria väheksyä, aivan ihania ja oppivaisia lemmikkejähän nekin ovat. Kunhan vaan koitan esimerkkien avulla saada ihmisiä tajuamaan sen että papukaijat eivät todellakaan ole pelkkiä tyhmiä kasettinauhureita. Toki yksilöllisiä ja lajienvälisiä eroja niistäkin löytyy.


      • -M-
        ------- kirjoitti:

        Olis kiva tietää mistä tämän tutkimuksen voisi lukea. Tietääkseni se on vain toteama. Kuinkahan ihmisen ja eläimen älykkyyttä voisi edes kokeellisesti verrata saatikka tutkia, jotta osapuolet saisivat tasapuolisen kohtelun.
        Niin ja eipä kaikki papukaijalajitkaan ole älykkyydeltään tasavertaisia

        Suoraa vertailua tietenkään tuskin eri lajien välillä löytyy ja on mahdotontakin tehdä, mutta jonkinlaista arviota voidaan toki erilaisten testien perusteella heittää, jotta saadaan jonkinlainen käsitys siitä tasosta millä tietty eläin ihmiseen verrattuna mahdollisesti liikkuu. Tutkimusta pappareiden kyvyistä voi lukea esim täällä:

        http://www.mecca.org/~rporter/PARROTS/grey_al.html
        http://www.alexfoundation.org/index2.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      230
      6651
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      5013
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      156
      4791
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3264
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2883
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2329
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      138
      1874
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1864
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1724
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      215
      1605
    Aihe