Elisan kaapelimodeemi

Jake

Osaako jouku kertoa voiko yhteen Elisan kaapelimodeemi liittymään liittää useamman kaapelimodeemin. Eli voiko mulla olla kaksi eri modeemia kytkettynä yhtäaikaa, esim. olohuoneeseen toinen ja makuuhuoneeseen toinen.

3

1548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7262

      Eikö olisi fiksumpaa vaan laittaa hubi tai reititin modeemin perään, ja sitten laittaa verkkokaapeli kulkemaan sinne, mihinkä haluaa koneet... Ja jos se on liian vaikeaa, niin miksi ei vaikka hubin sijaan WLAN sovitinta. 20m lähetysvahvuuksilla varustetut nyt ei ole mitenkään kamalan hinnakkaita, ja ne tukee kuitenkin jopa 5 konetta.

      • olla kahta modeemia

        kytkettynä kysyppä neuvoa operaattoriltasi ennenkuin alat niitä omia virityksiäsi tekemään sinne.


    • 7262

      niin on useamman koneen kytkeminen tosiaan parasta tehdä kaapelimodeemiystävällisellä hubilla tms. laitteella.

      On muuten kuulemma monet USB hubitkin toimineet kaapelien kanssa. Tosin itse en ole koskaan edes sellaista kaupanhyllyä lähempää nähnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      398
      5874
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1809
    3. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      52
      1251
    4. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      121
      1043
    5. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      47
      953
    6. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      100
      952
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      56
      924
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      48
      922
    9. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      133
      919
    10. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    Aihe