PUHE

_anna

eli mun pitäisi pitää puhe johtajamme 50v syntymäpäivillä.Olisiko kellään jotain hyviä vinkkejä puheeseen...mitä voisi ja kannattaisi sanoa ja mitä ei missään nimessä kannata mainita?

7

20944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vaan

      se riippuu niin kovin paljon siitä, kuka pitää puheen ja kenelle. olet siis tämän päivänsankarin alainen? etkä sukua? jos juhlat ovat siis työporukan kesken, et voi varmaan paljoakaan tietää tämän yksityiselämästä. muista nyt mainita kuitenkin tärkeät saavutukset elämän varrelta ja voit aina korostaa henkilön hyviä luonteenpiirteitä. tuskin puheen kovin pitkä täytyy olla. ja muistele: mitä sinulle tulee mieleen tästä ihmisestä? onko sinun ja hänen välillä sattunut/tapahtunut jotakin merkittävää, ehkä jokin humoristinenkin tapaus vuosien takaa? muistele! myös tällaisen voi kertoa puheessa, se keventää tunnelmaa ja saa itse juhlakalunkin nauramaan!
      muista kuitenkin puhua arvostavasti tätä henkilöä kohtaan, ja puheessa voi myös jossakin välissä mainita jotakin hieman liikuttavampaa.

      tärkeää on, että harjoittelet puhetta paljon, äläkä toista missään nimessä samoja asioita. mieluummin lyhyt ja ytimekäs kuin pitkäveteinen ja tylsä. älä myöskää mainitse puheessa mitään, mikä voisi loukata tätä henkilöä tai mikä olisi hänelle kiusallista.

      puheissa käytetään myös paljon lainauksia. tähän on helppo turvautua jos tekstiä ei muuten meinaa irrota. valitse lainaus tarkkaan, ja katso, että se kuuluu aiheeseen! sen ei tarvitse olla pitkä. ja jos siis otat lainauksen, muista sitten mainita, kenen sanoja lainaat! tämä lainaus voisi liittyä esimerkiksi tähän johtajaasi joko ihmisenä/pomona tai vaikka hänen tapaansa tehdä töitä, tai sitten harrastukseen tai muuhun pomollesi TÄRKEÄÄN asiaan. muista laittaa lainaus osuvaan ja sopivaan paikkaan.
      niin, ja koska sinä olet puheen pitäjä, kaikki ajatukset tulevat sinusta, muista se! voit kuvailla johtajaa muutamilla luonteenpiirteillä, sellaisilla, miten sinä hänet näet (siis positiivisilla!). muutenkin puheeseen voit upottaa runsaasti adjektiiveja, niillä saa aikaan persoonallisuutta, värikkyyttä ja hienostuneisuutta, jolloin puhe ei kuulostakaan enää tylsältä "hauki on kala" -tekstiltä.

      on kovin vaikea ajatella puolestasi, koska en tiedä yhtään juhlien tyylistä/vieraista enkä sitä, kuinka läheinen tälle olet ja kuinka hyvin häntä tunnet. toivottavasti tästä oli edes jotakin apua!

    • AnnaManna

      Älä missään nimessä sano kuinka vanha pomosi on. Kehu häntä ja kerro vuosista :)

    • puhe1

      Tää puhe ei kuulu tähän kategoriaan mutta tein tän itse ja eli mitä mieltä olette tästä : Hyvät kuulijat,

      Haluaisin vakuuttaa teidät turkistarhoista.Mielestäni ne ovat turhia ja ne pitäisi lopettaa välittömästi.Niissä ei ole mitään hyvää.Ihmiset jotka haluavat turkiksia minkeistä,mikseivät he osta kaupasta vaatteita?vähä karvaiset ja karvattomatkin eläimet pärjäävät talven yli vaikkei niillä ole ollenkaan vaatteita.Kyllä me ihmisetkin pystymme siihen.Ne viattomat eläimet jotka joutuvat uhreiksi, joutuvat oleskelemaan pienissä kopeissa tai häkeissä.Niillä ei ole kunnon ruokaa,ja niillä on likaista vettä josta tulee vaikka mitä bakteereja.Samassa häkissä voi olla kymmeniä eläimiä.Ne ovat tapelleet keskenään,että saisivat ruokaa ja monet ovat yltäpäältä veressä.Ajatelkaa niitä ihmisiä jotka tekevät sitä työkseen VAIN että saavat rahaa.He tekevät sitä joka ikinen päivä ja heidän mielestä se on normaalia.Mutta ei,mielestäni se ei ole yhtään oikeudenmukaista eläimiä kohtaan ja viattomat karvapallot joutuvat kokemaan ihan liikaa ja turhaan!Entä se näky kun saatte sähköpostiinne posteja joissa näytetään kuvia eläimistä jotka ovat joutuneet jo kaasukammioihin ja niistä irrotetaan nahat.Ehkä jo siinä vaiheessa herää ajatuksia ja mielipiteitä.Kun näkee kaikki yli tuhat eläintä samassa tarhassa ja niitä kohdellaan todella törkeästi ja epäkunnioittavasti.Kaikki tämä sen takia,että ihmiset eivät paleltuisi talvella,saisivat hienoja vaatteita ja mainetta ehkäpä.Tämä on väärin.Eläimet joutuvat antaa meille kaikkea,että pysyisimme hengissä.Mutta me emme anna niille mitään.Joten kannatan,että KAIKKI jokaikinen maanpäällä oleva turkistarha lopetettaisiin ja eläimet pääsisivät takaisin omiin koteihinsa eli luontoon.Kaikki ansaitsevat kunnon elämän,jopa eläimet.

      Kiitos!

    • Anonyymi

      Omat tiedot ainut mahdollisuus kommentoida sivut.
      Opettaja yli 20 vuotta alalla ei pitkiä puheita juttuihin 2024 joulu

    • Anonyymi

      Jokerit yrittää ,ensi vuonna uudestaan.ei ole mitään seliteltävää.terv.uudelleen messissä voittoon.😁

    • Anonyymi

      Hyvä juhlakalu, nyt kun olet siirtynyt elämän ehtoopuolelle, niin haluaisin onnitella..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1707
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe