Ajan ekaa talvea citikalla (C5) ja tunnen tuon ranskalaiautojen surullisenkuuluisan ongelman umpeen jäätyvän huohotinputken kanssa.
Mikähän lienee pakkasraja jolloin voin vielä huoletta ajella citikallani? Nyt olen ottanut yli 20 asteen pakkasilla toisen auton ja jättänyt citikan parkkipaikalle. Onko turvallista näin?
Citikassa on kyllä lohkolämmitin ja sisätilanlämmitinkin, ehkä nekin hieman pienentävät uhkaa? Tosin työpaikalle en aina pysty ennakoimaan milloin pääsen lähtemään eikä aina ehdi käydä ruuvailemassa ajastinta uuteen asentoon.
(harmi että toisessa autossani ei ole minkäänlaista lämmitintä, eli joudun ajamaan juuri kovimmilla pakkasilla jääkylmällä autolla...)
Mikähän lienee pakkasraja jolloin voin vielä huoletta ajella citikallani? Nyt olen ottanut yli 20 asteen pakkasilla toisen auton ja jättänyt citikan parkkipaikalle. Onko turvallista näin?
Citikassa on kyllä lohkolämmitin ja sisätilanlämmitinkin, ehkä nekin hieman pienentävät uhkaa? Tosin työpaikalle en aina pysty ennakoimaan milloin pääsen lähtemään eikä aina ehdi käydä ruuvailemassa ajastinta uuteen asentoon.
(harmi että toisessa autossani ei ole minkäänlaista lämmitintä, eli joudun ajamaan juuri kovimmilla pakkasilla jääkylmällä autolla...)
Vastaukset 57
Vanhimmat
mulla on c4 2.0 vtr oon käyttänyt iha normaalisti..-27 oli kovin pakkanen!!
mutta kuitenkin ennen ajoonlähtöä oon antanut käydä pihalla n.10 min..mutta ajot on ollu vaan kaupunkiajoa...
pitemmälle matka-ajolle pitäs laittaa keulasuoja viiman takia!!!
kannattaa asentaa jokaiseen autoon jos lähtee pidemmälle maantieajoon. Se koskee kaikkia merkkejä. Tuossa juuri tuli tv:stä kuvaa, jossa Toyotaa laitettiin hinurin perään kun oli öljyt lentäneet tielle. Kaupunkiajossa jäätymisvaara on oleellisesti pienempi, koska ei tule niin kovaa ajoviimaa kaupunkinopeuksilla.
Se auto joka sinne hinurin perään laitettiin oli skooda.Tojotat ei heittele olyjä ulos
Ajelin viime perjantaina töistä kotiin kuorma-auton perässä jonossa vanhaa Hämeenlinnan tietä. Äkkiä alkoi Xantiaan tulla öljynkäryä sisään. Haju ei ollut dieselin katkua, vaan selvästi moottoriöljyä. Sen verran oli kuullut sitikoiden öljykylvyistä, että olin varma, että nyt se sitten tapahtui. Lämmöt olivat normaalit, eikä öljynpaineen valokaan palanut. Ajattelin, että jos vielä pääsisin edes Klaukkkalaan, niin olisi edes huoltoasema lähellä.
Käry ei kun paheni. Lopulta pääsin Klaukkalan ristykseen. Siinä huomasin, että kuorma-auton edessä oli ajanut T-llä alkava japanilainen auto, joka savutti aika pahasti. Klaukkalaan päästyä oli käry jo tuulettunut. Konepellin alle katsottuani kaikki oli siellä puhdasta ja kuivaa. Olipa suuri helpotus.
On muuten tositapaus, eikä mikään provo.
Tänään oli pakkasta vain -13, mutta hinauksessa jaappanin ihme uudehko Nissan Almera sekä VAG-konsernin tekele värjötteli hinurin lavalla.
Kyllä mieltä lämmittää. Varsinkin, kun itse nautiskelin pakkaskelistä takuulla toimivalla HELKAMALLA.
Itselläni C5 vm02, hyvin on pelannu. -31 oli kylmimmillään ja kaikki on pelannu normaalisti. Viimasuoja pitää pitää keulalla, muuta ei tarvi.
Siis sellainen jolla peitetään etumaski? Olen nähnyt niitä Suomessa viimeksi 70-luvulla! Ja toisaalta TV:ssä jossakin siperialla.
Saako sellaista jostakin valmiina, vai pitääkö leikata pahvilaatikosta?
Ajan kaupunkiajoa, eli jos viima on se ongalman aiheuttaja, niin ehkäpä tilanne ei olekaan niin paha. Oletin että se vekkuli putki jäätyy ihan itsekseen pakkasen ansiosta, esim. yöllä parkkiruudussa seistessään.
c4:llä kaupunkiajoa..ei välttämättä tarvitse suojaa..mutta jos lähtee matka-ajoa tekemään niin silloin kyllä on oltava!
ei se putki jäädy kuin ajoviimasta...
Olen ajanut 20 v Saabilla, välillä 30 asteen helteessä ja joskus yli 30 asteen pakkasessa, enkä ole ikinä käyttänyt mitään viimasuojia. Koskaan en ole jäänyt tielle.
asteessa uudella C 5:lla ja lämpöä oli ylikin oman tarpeen. Mitään käyntihäiriöitä ei ollut ha-
vaittavissa. 700 kilsaa sujui kahtena päivänä loihakasti.
yllätys, että oikein Saabilla. Hellan tuuteli sentään on jollakin elämä mallillaan. Kaiken lisäksi Teidän täytyy olla pohatta. Köyhällä ei ole varaa ylläpitää Saabia. Sehän on Opeleista paras.
Kysehän oli viimasuojasta. Minäkin käytin sellaista Pösö 504:ssa muinoin. Nykyautot eivät mokomia räpistyksiä tarvitse, paitsi jotkut sitikat, joita ei ole tarkoitettu Pohjolan oloihin.
VAADIMME PAREMPIA PROVOJA!!!!!
Saab sentään auto vaikka sitikastakin joutuu maksamaan käyttömaksun, vaikkaen kyllä käsitä miksi.
Talvella 2002 C5:lla Lapissa -40 astetta, ei ongelmia.
-42 on pohjanoteeraus jossa olen xantiallani ajanut. sen kovempia pakkasia ei ole ollut omistukseni aikana. pitkää työmatka ajoa jatkuvasti.
todellinen pohjanoteeraus.
on 0-astatta, Celcius.
Siinä missä vesi jäätyy,alkaa citikan ongelmat.
Takajarrut jäätyy, huohotin tukkeutuu jne.
Viimasuojalla voi ajella -10 asteeseen asti.
Vallankin jos rassaa putket auki syksyisin, samalla kun asentaa sen kuuluisan viimasuojan.
Hydrauliikka kyllä pompottaa heti nollasta asti.
Sitikka (Xantia -97) lähtee käyntiin 30 asteen pakkasessa ilman lämmitystä, jarrut eivät jäädy eikä hydrauliikka pompota. Otetaan rinnalle vaikka uusi Toyota (niiden luotettavuutta omistajat kehuvat) sekä mitataan kiihtyvyysmittarilla se pompottaminen. Citroen pompottaa huomattavasti vähemmän, jousitus on samanlainen kuin kesällä.
On meillä myös premium-auto rautajousilla mutta se pompottaa todellakin näillä keleillä.
Yritä provo jostain saada järkeä pieniin aivoihisi.
tästä voimme vetää johtopäätöksen, että sitikka kaiken muun lisäksi pompottaa.
Ei lähtenyt tänään lämppärin nokasta citroen XM hdi
käyntiin.
mistäs lähtien XM:ssä on ollu hdi kone???
Seittemän sitikkaa on ollu ja kaheksas nyt käytössä eikä tähän mennessä ole ylä eikä ala rajaa vastaan tullu käyttöolosuhteet vaihdellu 45- -37 ja aina ovat toimineet. Enkä koskaan ole huohottimia rassaillut. Huoltanut ajallaan ja käyttänyt laadukkaita öljyjä ja suodattimia sekä välttänyt tankkaamista tietyiltä asemilta (jotka eivät osta perusliemiään Nesteeltä). Tietenkin viimasuojan olen asentanut aina talvirenkaan vaihdon yhteydessä paikalleen. Sen muuten saa merkkiä edustavalta taholta ostettua.
XMssä ei ole koskaan ollout asennettuna HDi, sen verran prvoilija pitäisi tarkistaa faktat ennen kun tarinoi ....
XM:n Hdi koneella. Missä päin nähtävissä? Muuten kirjoitit jo sen hdi:kin väärin. Eli lopeta jo se valehtelu alkuunsa.
Edellisellä Sitikalla, Xantia -99:llä ajelin ilman maskinsuojaa täällä pk-seudulla -28 asteen keleissä ilman mitään ongelmia. Lohkosta starttasin aamulla, mutta työpaikalla päivän jälkeen ihan kylmiltään, eikä mitään ongelmia. Ei käynnistyksen eikä öljyjen kanssa.
Nykyisellä C5 2.0:lla ei ole tänä talvena ollut kylmempää kuin viime viikon -22. Nyt on maskinsuoja ja lohkolämppäri, ja autolla ajo on kuin kesällä. Ei siis tosiaan mitään ongelmia.
Jos ei uskalla sitikalla ajaa pakkasella, eipä muilla mene ainakaan yhtään paremmin:
http://www.aftonbladet.se/vss/bil/story/0,2789,230193,00.html
C5 vm 2003 lähti ihan nätisti parin tunnin lämmityksellä viimeviikolla -31:sta, kuin kesäkäynnistys konsanaan. Viime talvena kovimmat lukemat taisi olla -35.
-33 tuli vastaan tuossa "männäviikolla":
http://xs.epmh.com/tmp/-33.jpg ja matka jatkuu!
C5 2003 AT, tänäaamuna -3 ulkoilmanlämpötila. Aikaa tästä viestiketjusta neljä vuotta :)
Citroenilla käyntivaikeuksia jo näillä pakkasilla. Pakki päälle kun parkista peruuttaa ja auto sammuu.
Eteenpäin lähdettäessä nikottelee. Missä vika? Merkissä?
perseestä.
alkaa olla pelko perseessä kun 0 kääntyy miinuksen puolelle ja se jatkuu sitten progressiivisesti.
Viimetalvena ei ongelmia,itselläni bensakone.Auto lähti aina laakista aamu 6 aikoihin vaikka ei ollut edes piuhassa.
sikana
talviauto. Lämpenee nopeasti viimasuojan ansiosta. Hyvä ajaa ja etenee lumessakin hyvin. Hyde- malleissa vielä mahdollisuus nostaa maavaraa esim. lumipenkan ylittämiseksi.
Huohottimet alle kymmenen vuotta vanhoissa paremmin suojattu, kuin missään tietämässäni merkissä. Viimasuojan ja sähkövastuksen yhteisvaikutus rauhoittaa mielen.
Käytännön kokemusta monen vuoden ajalta. Ei ongelmia talven kanssa.
Ja tosi juttu. Katkerat terpat tietenkin valheeksi väittävät. Omapa on asiansa.
Jos palellut niin kuka sitten kirjoittelisi tänne tuota potaskaasi ? Minä en ainakaan kehtaa.
Sinulle kyllä tuollainen kirjoittelu sopii kuin paska housuihisi.
Hän paleltui mennä talvena, oli kaikki paikat ihan jäykkinä ja kaikki raajat ja ulokkeet levällään joten ei sopinut ruumisarkuun niin haudattiin ilman arkkua. Tuli halvaksi.
Mahtuiko kuitenkin yhdelle hautapaikalle, vai miten sitä säästöä syntyi? Kirkkomaa on arvokasta ja ylisuuria hautapaikkoja ei ole myytävänä. Ehkä tämä virtuaalivainaa oli egoltaan niin vähäinen, ettei hautaa tarvittu ollenkaan?
Etpä taida olla mikään hautausurakoitsija kun et osaa kirjoittaa ammattiasi oikein. Muuten onkos sitä nykyään alettu hautaamaan oikein urakalla ?
ja asiavirheet paljastavat nämä provoilijat helposti. Mutta, mutta, jos menet huomauttamaan asiasta, niin jopa saat silmillesi ryöpyn.
Olet ylimielinen homo, vatipää, pässi, jne.
Todella herkkänahkaisia nämä provoilijat. Itse näkevät aiheelliseksi solvata muita ja kirjoitella keksittyjä vikalistoja.
Kiinni jäädessään aloittavat säälittävän valituksen ja haukkujen ryöpyn.
Näköjään taas aktivoitunut säälittävä kirjotus osasto jotka julistavat täydellisyyttään kaikille
Jos haluaa osoittaa olevansa kirjoitustaidoton ja tyhmä niin mitä se kenellekään kuuluu. Ns. terotkin saavat mielenrauhan nöyryyttämällä itseään.
jos haluaa julistaa osaamistaan koko suomelle on heikon itsetunnon omaava joka luulee saavansa hyväksyntää suomi24 sivulla heittämällä kommentia oikeen kirjotuksista yms
me "amis-terot" saadaan kyllä hyvät naurut kun citikka-piere tuo auton korjattavaksi ja selittää
suu vaahdossa mikä on vikana...
sitten kun olet aikuinen. Kyse ei ole itsetunnosta eikä hyväksynnästä (tuossa kohtaa kirjoituksesi paljastaa, että olet vasta lapsi) vaan uskottavuudesta. Hieman kärjistäen: Vietkö autosi kirjoitustaidottoman vai kirjoitustaitoisen asentajan huollettavaksi.
kirjoitustaitoisen asentajan luo. Tuttavapiirissä pari ammattikoulun käynyttä asentajaa. Toisella jopa Toyota. Fiksuja ja kirjoitustaitoisia kumpikin.
Heikko kirjoitustaito korreloi usein muiden ongelmien kanssa.
Täällä merkillepantavaa on se, että kaikkein rivoimmat ja ilkeimmät kirjoitukset on kirjoitettu heikolla suomen kielellä.
Nämä kaksi asiaa yhdessä antavat luvan tehdä johtopäätöksiä kirjoittajan sivistystasosta ja asiallisuudesta.
Asiallinen ja rakentava kirjoitus. Kritiikkikin on ihan ok. Huonollakin kielipäällä kirjoitettuna.
Alatyylinen solvaaminen ja kirjoitusvirheet yhteensä. Johtopäätöksiä on helppo tehdä.
Turhaa on asiasta minua syyttää ja yrittää siirtää vaikea asia täydellisyyden etsimiseksi.
käyneet eivät ole suustaan rivoja ja huonotapaisia.
Tunnen henkilökohtaisesti autonasentajia. Muutenkin kuin asiakkaan ominaisuudessa. Eräällä on jopa autonaan Toyota.
Fiksuja kavereita. Kirjoittaakin osaavat.
Rivot ja loukkaavat alatyyliset kirjoitukset huonolla suomen kielellä antavat vahvasti syytä epäillä kirjoittajan sivistystasoa.
Eivät PELKÄT kirjoitusvirheet.
Asialliset ja kritiikkiäkin sisältävät kirjoitukset ovat ok. Huonommallakin kielipäällä kirjoitetut.
Tekstin ala-arvoinen sisältö ja heikko kieli yhdessä....
Päätelmiä helppo tehdä.
olevan täällä lukuisia!
HEH HEH!
ajattelee, että kertaus on opintojen äiti...
Tero ei kyllä taida sittenkään oppia?
Akateeminen maailma ei ilmeisesti arvosta näitä "kielioppi,kotipsykiatreja" jotka tulevat
esittelemään taitojaan ja arvioimaan kirjoitajien ominaisuuksia..
nostaa kädet pystyyn, kun tero kirjoittaa. Paskasta ei voi kertakaikkiaan leipoa konvehtia.
miksi pitää leipoa konvehtia ? sivistynyt yms mitä täällä näyttää jotkut itsestään mainostavat ei lähde huuto kilpailuun mukaan vaan sellanen joka ei saa arvostusta työstään tulee esittämään osaamistaan
on niin onneton, että käy täällä muita pilkkaamassa, kun ei suksi oikein luista.
Herkkähipiäinenkin hän on. Jos joku uskaltaa häntä arvostella ja arvioida.
sivistynyt citikka-pieret hahahahahah
taas psykologi helposti päätellä edellisestä kirjoittajasta paljonkin...
Mutta jos niin uskaltautuu tekemään, haukutaan ylimieliseksi yms.
Jääköön siis jokaisen omaan harkintaan edellisen kirjoittajan älykkyyden ja henkinen tasapainon arviointi.
Miksi arvion tekeminen on tärkeätä? Jotta voisi asettaa kirjoituksen (kirjoitusten) sisällön merkityksen sen ansaitsemalle tasolle.
tai ainakin yrittää, että ei nuorena hukkaisi mahdollisuutta sivistää itseään. Tulet huomaamaan aikuisena, että kyllä kannattaa (olisi kannattanut). Paljon muutakin älyllistä kehitystä on kuin osata ilmaista kirjoittamalla ajatuksiaan niin että muutkin ne ymmärtävät. Fiksun on myös mahdollista saada arvostusta työstään, moukan juna menee aina ohi. Säälittää katsella aikamiespoikia, jotka eivät edes uskalla sanoa omaa nimeään tärisemättä.
Ps. En ole varma ymmärsitkö pointin edellisellä kerralla. Vastineestasi asia ei selviä.
Arvion myös akateemisen sivistyksen omaavia ja molemmissa ryhmissä "terot " ja sivistyneet on omat ongelmansa...
vtu vittuilko mulle. Mul on kiva vtilkla Citikapierelle.
Se on hmo ja vatipää.
Älkää väitäkö mä tyhmä!!!!!!!
sinä, jolla ei ole edes vielä kokemusta Citikalla talvesta. Minä sentään olen nauttinut jo kymmenestä talvesta Citikalla, enkä tiedä mistään ongelmista.