Olen lähdössä viikonloppumatkalle Riikaan. Minulla on aika herkkä maha joka menee helposti sekaisin. Mitä ruokia kannattaa välttää? Uskaltaako Riikassa syödä maitotuotteita? Entä tuoreita vihanneksia?
Kun joissain lähteissä sanotaan että matkustajien pitäisi välttää noita?
Kun joissain lähteissä sanotaan että matkustajien pitäisi välttää noita?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ruokaa!
Ei kannata syödä paikallista, omat eväät mukaan
Itse en vältellyt mitään Liettuassa asuessani, joten en usko että Latviassakaan sairastuu jos syö paikallista ruokaa. Vesijohtovettä en menisi vieläkään juomaan.
Kas kun herra Expat ei ole vastanut vielä mitään. Toivottavasti ei ole joutunut sairaalaan vatsahuuhteluun syötyään Lidossa.
ja missä vaan,ikinä en ole Baltiassa mitään vatsavaivoja ruuasta saannut.
Vettä en kyllä kaikkialla hanasta joisi,tosin ainakin Tallinnassa vesi on ihan hyvää.
Mullakin on aika herkkä maha.Mutta Riiassa söin ihan kaikkea..Vettä en minäkään kyllä välttämättä joisi.Mutta,kun olimme uuden vuoden jälkeen Riiassa,niin yksi meidän matka seuralaisista joi vettä koko viikon ajan joka päivä eikä maha reistaillut..
Tervettä järkeä saa tietysti käyttää..Eli jos esimerkiksi aamupalalla on seissyt lämpimässä monta tuntia,niin voihan sitä miettiä mikä säilyy ja mikä ei..
Itselläni se maha ainakin tulee kipeeksi,jos liikaa alan miettiä mitä voin syödä ja mitä en..
Se on kuitenkin vähän eriasia jos matkustat Baltian maissa kun esim,,Afrikassa..Bakteria kanta ei ole niin erillainen Baltian maissa kun vähän pidemmällä..
En ole mikään asiantuntia,,mutta mielestäni vihanneksia,ja maito tuotteita voi ihan hyvin syödä..
Itse olin saanut Tallinnasta parin viikon vatsapöpön ja puolikuntoisena matkustin Riikaan. Ruoka siellä oli kuitenkin hyvää, eikä vatsavaivat uusineet. Useista paikoista saa "peruskotiruokaa", joka sopii herkkävatsaisille. Paikalliseen Lido-ravintolaan kannattaa tutustua. Siellä saa valita useista ruokavaihtoehdoista mitä haluaa. Mukavaa matkaa!
Kesällä syötiin koko itämerenkiertomatkan "paikallista" rekkapaareista ravintoloihin ulkona keskimäärin 30C lämmintä. Ei ongelmia ja onhan Immodium keksitty kyllä sillä jalla loppuu.
Kävin itse Riikassa Stockmannilla syömässä, kun en jaksanut yrittää tavata ruokalistoja latviaksi ja selittää venäjäksi mitä haluaisin syödä. Siisti paikka, lämpimät ruoat riittävän lämpimiä ja salaattipöydän majoneesipohjaiset salaatitkaan eivät aiheuttaneet ongelmia. Hyvää oli! Ja sopivan hintaista. Kannattaa katsoa myös missä paikalliset syövät, mitä enemmän asiakkaita sitä nopeammin ruoka vaihtuu eli on tuoreempaa ja pöpöjen riski pienempi.