Krassista

Eeva

Kokeilin viime kesänä ensimmäistä kertaa kasvattaa parvekkeella krassia. En ole mikään viherpeukalo, en tiedä kasveista oikeastaan mitään. Kysyisin nyt viisaaammilta että mitä tein väärin kun krassista ei tullut ollenkaan tuuhea, ruukussa oli vain harvassa muutamia hentoja varsia ja ohjasin niitä tukikeppeihin. Miten krassista saisi tuuhean?

7

1972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samaan

      Laita monta samaan ruukkuun,niin tulee tuuhea.
      Minä tykkään enemmän kanariankrassista,kukkii keltaisia kukkia ja kasvaa nopeaan.Aluksi hyvä multa ,mutta ei tarvi paljoa lannoitella.

    • hömps

      eli katkaisemalla latva jokaisesta taimesta niiden ollessa n. 10-15 senttisiä niin, että kasveihin jää pari lehtiparia.
      Taimet haarautuvat latvontakohdan alapuolelta.

    • tarhurikin

      Laita paljon siemeniä samaan ruukkuun esim. 10x10 ruukkuun 8 siementä. Kun ovat itäneet niin aloita kastelu ja lannoitus. Vähennä lannoitusta kun kukinta alkaa koska muuten tulee vain lehtiä. Säännöllinen kastelu on tärkeä ja varo ettei purkki paahdu auringossa kuumaksi.

      • mammales

        Minulla oli viime kesänä sekä etu että takapihalla krassia, ja paljon. Etu piha on aurinkoinen ja siellä krassit levisivät aivan kauheasti, sai olla koko ajan nyppimässä. Menivät pitkin nurmikkoakin jo. Mutta takapihani on varjossa, ja kasvoivat siellä pitkiksi honkkeleiksi, eivätkä kukkineet juuri lainkaan. Eli krassi rakastaa aurinkoa, ei tietenkään saa unohtaa kastelua =) Tulisipa jo kevät!


    • annabelle

      laita juurelle niin kyllä kasvaa!Krassi on vesikasvi eli kastele paljon ja lannoita hyvin.Multa pitää olla kuohkeaa.

      • terhi

        Minä olen lukenut monesta oppaasta, että krassin tulee kasvaa suht "laihassa maassa" kukkiakseen. Jos lannoittaa paljon, niin kasvi työntää vaan lehteä kukinnan kustannuksella.
        Tosin, omakohtaista kokemusta ei ole, vaan aion ensimmäistä kertaa laittaa krassia pihalle. Missä vaiheessa krassin esikasvatus pitäisi aloittaa?


      • annabelle
        terhi kirjoitti:

        Minä olen lukenut monesta oppaasta, että krassin tulee kasvaa suht "laihassa maassa" kukkiakseen. Jos lannoittaa paljon, niin kasvi työntää vaan lehteä kukinnan kustannuksella.
        Tosin, omakohtaista kokemusta ei ole, vaan aion ensimmäistä kertaa laittaa krassia pihalle. Missä vaiheessa krassin esikasvatus pitäisi aloittaa?

        Kannattaa lannoittaa vasta kukinnan alussa niin sit ei lehdet riehaannu.Laimenna vedellä se jaska eli lannoitus vain nestemäisenä tai sit hajuttomin vaihtoehto on tehdä tikulla reikiä multaan ja pudottaa pari kikkaretta jokaiseen ja multaa päälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6158
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1038
    Aihe