Olen ostamassa Primeraa ja tutkastellut noita autoja, niinpä kysyisin oiskohan jollain tietoa siitä mitä eroa on esim. vuoden -96 Primera slx:llä ja invitationilla. Entä onko tässä mallissa jotain "ostoon vaikuttavia" tyyppivikoja, joista olisi hyvä tietää?
Primerasta vaan....
Ansku
51173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla on -96 Invitation, ei kummoisempia vikoja ole ollut. Yx pyörän laakeri on vaihdettu normaalien huoltojen lisäksi. Erot lienee vain autojen varustelutasossa.
mut tyhmä ku olin niin en osannut sitä eka viestiin laittaa.
Iskä ajeli 96 -mallisella Primera Invitationilla pari vuotta ja viime syksynä myi pois.
Joitakin tyyppivikoja:
Jos oven kahvat ovat kromatut, niiden sovitus on liian tiukka ja se hankaa maalit pois (sisältä) ja ruostuu puhki (rypistynyt maalipinta). Onneksi Primerassa oli 6 vuoden puhkiruostumattomuustakuu, koska kaikki ovet jouduttiin "paikkaamaan" takuukorjauksen toimesta ja maalaus päälle. Tämä tehtiin syksyllä 2001
Taatusti kaikissa kromikahvaisissa Invitationeissa joutuu saman homman tekemään, toivottavasti vielä takuuna, huoltopäälikkö pystyi ainakin Kouvolan auto-Primassa sanomaan kaukaata ruosteongelman, kun näki ovenkahvajen värin.
Toinen ilkeä vika ilmestyi samoihin aikoihin, nimittäin jarrut hirttivät kiinni ja valtava savupilvi lähti jarruista, kun iskä sai nipin napin ajettua sen kotiin.
Ja jällenmyyntiarvo on huono:
108 tkm ja 96-mallinen
62 000 mk Toyota -liikkessä
Takajarrut juuttuvat n. viiden vuoden paikkeilla, vaikka ne olisi huollettukin säännöllisesti. Uusi satula maksaa n. 500 €.
Tuo Toyota-liikken hyvityshinta tuosta Primerasta on mielestäni hyvä. Ei pidä tavoitella kuuta taivaalta!
samat sanat.lamput palaa jatkuvasti,jarrut vaihdettu 3 kerta.nivelet 3 kerta.mitä muuta paljon ja pljon pikku juttuja