Ilmalämpöpumppu

Voiko lämpöpumpun ulko-osan laittaa kylmään vinttiin? Saako kondenssiveden hoidettua pakkasellakin putkea pitkin ulos. Vaatinee lämmitetttävän putken.
3940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sen voi laittaa vaikka vaatekaappiin jos haluaa ja mahtuu. Ei tarvii lämmitettäviä putkia.

Äänestä

Mutta se pitää asentaa niin että vesi ei jäätymisen jälkeen sulaessaankaan pääse valumaan muualle kuin ulos. Ilmankierto on syytä järjestää niin ettei ullakostasi tule pakastinta. Riittävän isossa tilassa korvausilmaa riittää varmasti mutta pienessä ehkä jonkinlaiset kanavat laittaisi.

Äänestä

Miellellään ulkoyksikköä ei laiteta vintille tms. Yksikön läpi kulkee ilmaa hurjat määrät. Pitää olla ainakin hyvä ilmanvaihto vintillä ja tällöinkin vintti viilenee huomattavasti, jolloin lämpöhäviöt katon kautta kasvaa.

Lueppas lisää:

http://www.lampopumput.info

Siellä on käsitelty tätäkin asiaa paljon (keskustelupalstalla)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyyliniekka kirjoitti:

Voiko lämpöpumpun ulko-osan laittaa kylmään vinttiin? Saako kondenssiveden hoidettua pakkasellakin putkea pitkin ulos. Vaatinee lämmitetttävän putken.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu