Polvi on ollut turvoksissa yli kaksi viikkoa turvoten koko ajan lisää. Polvessa on lähes vuoden takainen vamma, tarkemmin sanottuna polvilumpiossa. Nyt en loukannut polvea millään lailla, ei pienintäkään nitkausta ole sattunut. Kävin kaksi viikoa sitten työterveyslääkärillä ja päivytyspoliklinikalla lopulta kun polvi oli niin punainen,turvonnut ja kipeä. Päivystävän kirurgin diagnoosi oli bakteeribursiitti ja söin 10 päivää antibiioottia. Viikko oli sairaslomaa. Nyt polvi vain turpoaa ja turpoaa, itse nivelessä ei ole nestettä, punktio on tehty. Polvea ei voi kauaa pitää koukussa kun tulee kipu ja oikaisun jälkeen on sitten vähän aikaa kauhea, osittain kiristävä kipu polven yläpuolella, oikeammin aivan alareiden ulkosyrjällä. Oisko kellään vastaava kokemusta, jännekö vaivaa vai mikä lie, koko lumpio on kipeä ja mielestäni turvonnutkin.
Turvonnut polvi
apua
27568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tuo kiristys lumpion ja reiden välissä tuntuu todella tutulle samoin polven turvotus. Oma polvi leikataan just, paskana se on. suosittelen sinulle ortobedille menoa
Jouduin itse ravaamaan eri lääkäreillä, koska kukaan ei ottanut oireitani todeksi. "epämääräiset oireet" oli kuulemma.
Itselläni oli hyvin samankaltaisen oireet, jotka lopulta lääkäri totesi nivelkierukasta johtuviksi. Sain vahvan tulehduskipu kuurin ja fysioterapiaa.
Vaiva on kuulemma hyvin yleinen nuorilla naisilla. Usein vaiva johtuu liikunnan puutteesta ja huonoista istuma-asennoista.
Suosittelen pitämään puolesi ja vaatimaan tutkimusta. Yritä lisätä liikuntaa mahdollisuuksien mukaan. Toki kannattaa ensin käydä lääkärillä saamassa vahvistus asiaan. Ja kunnon kuntosaliohjelma auttaa pääsemään oireista.
Tsemppiä sinulle ja aurinkoista kevättä!