kiinnitys kipsi- ja lastulevyyn

keaikea

lähdetäänpä perusasioista(: miten kiinnitän kevyen hyllyn lastulevyseinään? entäpä lampun kipsilevyseinään? siis tarvitaanko proppuja(millasia) vai ei? kiitos.

3

17800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tomppa

      tarkoituksiin saat sopivat ankkurit lähimmästä rautakaupasta. Lastulevyyn sellaisia joille porataan alkureikä, johon ankkuri tungetaan, jonka lälkeen sen siivet levitetään levyn taakse (esim.), kipsiin joko samanlaisia tai sitten semmoisia alumiini "kierteitä" johon ruuvi ruuvataan.

    • ajatuksia..

      Kevyt hylly pysyy vaikka suoraan lastulevyssä, toki seinän runkotolppia kannattaa hyödyntää aina kun se on mahdollista. Vähän raskaampi kiinnitettävä runkotolppiin, tai lastulevypropuilla seinään. Malleja on useita.. Pääasia, että kiinnike on suunniteltu ko. seinän paksuudelle.

      Sama homma kipsilevyn suhteen, mutta erikoiskovassa levyssä pysyy paljon paremmin helpommalla, kuin tavallisessa.

      Mielestäni helpoimpia käyttää ja kohtuullisen hyvin pitäviä kiinnikkeitä ovat sellaiset alumiiniset harvakierreproput. Ne voi ruuvata suoraan seinään ilman esireikien tekoa, eikä niistä edes jää kovin kamalaa jälkeä.

      Sellaset siivekkeelliset vaatii aina ison (10 mm) esireiän ja saattaa käydä niin, ettei se kiinnike suostu edes kiristymään.

      Lampulle kannattaa etsiä se runkotolppa, jos vain mahdollista. Jos joskus haluat siirtää lampun, niin paikattavana ei ole kuin pari pientä ruuvinreikää.

    • RAK

      Minkälaisia ovat lastulevyruuvit kierteeltään? Kiinnitän hyllyn seinään. Hyllyn kiinnitys näkymätön systeemi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe