syömishäiriö??

en oo lihava enkä sillee mut miks sit mietin koko ajan mitä suuhuni laitan ja tunnen syyllisyyttä kun syön? joskus ruat jää kurkkuun ku ei mee alas.. mikä mättää??
4562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hmm.. Ootko sä laihtunu / laihduttanu viime ajat? Mutta kannattais joka tapauksessa jutella terveydenhoitajasi / tai vastaavan lääkärin kanssa. Ei syyllisyyden tunto ole ihan sitä normaalia ja VOI olla et sulla on alkamassa syömishäiriö tjn. Mutta terkkarit yms. on kyllä viisaampia näissä asioissa että kannattaa vaan rohkeasti kääntyä niiden puoleen! :)

Äänestä

hei mitä hittoa?? ootko säki niitä ihmisiä jotka väen väkisin haluaa kehittää jonku yhyy... syömishäiriö... uskokaanyt ihmiset ei ole sellaista asiaa kuin syömishäiriö olemassakaa!! se on itse kehitetty huomion haku keino!! ihmiset tuntee saavansa liika vähän huomiota ja hei ollaanpa syömishäiriöisiä ja syödään paskalääkettä ja valitetaan ku on ongelmia voi ny kettu..... naurettavaa tommone!!! ja vastaus sun kyssään tuli tossa samalla!!!!!! ja oot vissiin aikast tukeva ku tommolsia mietit!! meinaa laihoil ihmisil ei o itsetunto ongelmii!!!

Äänestä
  • Hieno homma, että menet kommentoimaan asiaa, josta sulla ei selvästikään ole mitään käryä. Olen kärsinyt syömishäiriöstä jo aika pitkän aikaa, enkä silti koe olevani mitenkään huomionkipeä. Varsinkin kun asiasta ei tiedä kukaan, eikä tule tietämäänkään. Joten pidähän tuollaiset kommentit vain omana tietonasi. Ihmiset ovat erilaisia ja ihmisillä on näin ollen myös erilaisia ongelmia. Ja vielä tähän loppuun: laihoilla ihmisillä voi olla itsetunto-ongelmia!

    Äänestä

  • ..että itse olin tuota mieltä muutama vuosi sitten. Ja kuinka ollakaan minusta tulikin itsestäni se mitä eniten halveksuin. Ja näen kuinka väärässä joskus olinkaan. Tämä ei olekaan niin yksiselitteistä kuin itsekin luulin..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku vaa kirjoitti:

en oo lihava enkä sillee mut miks sit mietin koko ajan mitä suuhuni laitan ja tunnen syyllisyyttä kun syön? joskus ruat jää kurkkuun ku ei mee alas.. mikä mättää??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu