Jyrkähkö vino katto 1½ kerroksisen talon portaiden päällä, mikä olisi sopivin valaisutapa?
-spotit ei mielestäni sovi portaikon vinoon kattoon (pitäisi saada säädettyä täysin vaakasuoraan / koteloida) muutenkaan ei oikein istu silmään..
-kattopelafondit: häikäisevätkö vinon katon alaosassa?
-seinäpelafondit: kuten edellionen?
-olisiko jokin epäsuora loisteputki valonlähde sopiva? Itsellä tuli ajatus "valolistasta" eli vaikka kattopaneelin soiro vinottain kattolistan tilalla ja takana putki joka näin valaisisi kattoa ja portaiden vieressä nousevaa korkeaa seinää?
-jokin muu? kovin syvää upotusta ei voi tehdä kuin yhteen kohtaan (portaisen puoliväliin)
Porrasvalot
7
4146
Vastaukset
- Pelafondi??
Harry Pelafondi?!
- Asiallisesta kommentista
"Kattoplafondi" tai "seinäplafondi"
Helpottaako?
- jii
loisteputket käsipuiden alla (jos sellaiset on). Ehkä teemaa voisi vähän kehitellä ja saada sieltä valoa ylös ja alas? osta niitä ikean halpoja kalusteputkia joissa tulee liitosjohto perässä ja testaile. Lopulliset putket voit sitten ostaa oikean mittaiset ja laatuiset.
- k.r
led valoketju portaiden tasalle tai kaiteeseen.
en tarkoita mitään halpahalli ketjua vaan oikein valaistuskäyttöön tarkoitettua. olen nähnyt semmoisen eräässä ravintolassa ja laittaisin itselleni sellaisen jos ois portaat;) - Valopää
Epäsuora loisteputkivalaistus voisi olla hyvä ratkaisu, ainakin jos katto on valkoinen. Jos katto ei ole valkoinen, jää valaistus helposti turhan hämäräksi.
- Sami_
Meillä on vinossa sisäkatossa sellsia lyhyellä varella olevia kääntyviä ja taittuvia pieniä kohdevaloja, joissa on GU10 lamppu. U-mallisten portaiden päällä on kaksi valaisinta ja ne on suunnattu suoraan alas, lisäksi seinässä on "aurinkovalisin"
- aloittaja
Kiitoksia ideoista!
Kaidepuu tulee (kunhan vaalea tapetti paikoillaan) pitääpä miettiä sitäkin - jos kaidepuun ja seinän välissä olisi valo, niin valaisisi alas ja ylös.. ledivalaistus voisi myös toimia, mutta vaatisi jotain "yleisvaloa" lisäksi.
ja seinä vaaleaa tapettia ja katto valkoista MDF paneelia, joten epäsuora valo seinään/kattoon varmaan valoteholtaan riittäisi (korostaisi korkeaa porrasseinää ja tekisi tilavan näköiseksi..?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895095
- 514012
- 232073
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161775Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271717- 151414
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹261185Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201006T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43971- 21960