kotipizza työpaikkana?

quatro stagioni

terve! olen hakemassa kotipizzaan töihin ja tahtoisinkin nyt kysyä teiltä, jotka olette tai olette olleet kotipizzassa töissä, että millaista se työnteko siellä oikein on? olen alalla täysin kokematon, eli en siis osaa/ tiedä mitään pizzanpaistosta. tahtoisin erityisesti tietää mitä työtehtäviin kuuluu ja onko pizzanleipominen vaikeaa? Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!

1

6548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuumaa hommaa yleensä

      Työolosuhteet ovat melko lämpimät luonnollisesti. Vuorosta riippuen työmäärä heittelee erittäin paljon. Joskus istut pitkiä aikoja ja laittelet vain hiukkasen paikkoja järjestykseen, joskus taas kädet eivät meinaa riittää pitkään aikaan. Esimerkkeinä mainittakoon lauantai-ilta ja viikonloppuyöt baarien sulkemisen aikoihin, jos sillätavalla auki on. Sitten kyllä tekemistä riittää jos hommaan kuuluu sekä pitsanpaisto, että kuljetus kuten kotipitsalla usein on tätänykyä.

      Tosin juuri tuon varsin hektisen ja usein yksinvastuussa työnkuvan johdosta useimmiten edes jonkinlainen ruokapuolen kokemus jo vaaditaan. Eli ei ihan ainakaan alusta lähtien ruveta opettamaan. Pitsanpaistosta harvemmin tietty teollisella tasolla asti kellään on kokemusta, mutta kyllä jokin ruokapuolen kokemus yleensä kysytään ja perus ruoanlaittotaito. Itse olin pari vuotta pääkaupunkiseudulla hommissa ja ei kyllä yhteenkään pisteeseen ihan pystymetsästä ketään palkattu. Jokin työkokemus tai ruoka-alan koulutus kyllä vaadittiin jos ihan vieras töihin otettiin.

      Ruoanlaittotaidoista kyllä kysellään varmasti tiukasti kun haet, ainakin jos on paljon hakijoita ja vilkas paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1413
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1380
    3. Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..

      Mitä sinä minusta haluat?
      Ikävä
      76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1106
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      965
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      942
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      885
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      61
      845
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe