Riika

Moi. Onko kukaan käynyt veneellä Riikassa. Onko sielä ja minkälainen vierasvenesatama? Millainen kaupunki muuten?
134955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Joen varressa, uima-altaalla on pursiseura ja raitsikan päättäri portin edessä mistä pääsee keskustaan ja takaisin.

Äänestä

Kävin vuonna 1996. Vierassatama hyvä ja turvallinen. Riikan kaupunki tutustumisen arvoinen, katseltavaa riittää useammaksi päiväksi.

Äänestä

käydä tutustumassa ja varata muutama päivä aikaa, jos ei ole käynyt kaupungissa aikaisemmin.
Satama taatusti suojainen, hyvä sauna, suihkutilat vaatimattomat. Lyhyt kävely kauniin puiston läpi keskustaan. Kauniilla säällä kannattaa käydä Jurmalan hiekkarannalla, runsaasti silmäniloa kuten Pärnussäkin.
Aallonmurtajalta satamaan yli 9 mailia jokimatkaa, minkä sopivalla tuulella kyllä voi purjehtia. Kovilla pohjoistuulilla paha aallokko jokisuistossa.
Jos matka jatkuu esim. Kuressaareen kannattaa poiketa Rojan satamassa. Pieni viihtyisä kaupunki, hyvä suojainen satama, myös tullimuodollisuudet hoituvat. Hyvä ruoka sataman läheisyydessä olevan hotellin ravintolassa.
Tiedot vuodelta 2003.

Äänestä
  • Olisi tarkoitus käydä ensi kesänä eka kertaa Riikassa.

    Onko kellään havaintoa saako septitankkia tyhjennettyä missään Baltian satamissa (Pirita, Haapsalu, Kuressaari, Pärnu, Riika, Ventspils, Liepaja, Klaipeda...?)

    Jätän nimittäin käsipumpun pois imusysteemin asennuksessa, joten täyttä septiä voi joutua kuskaamaan pitkät matkat. Pohjaläpivientiin tulee kyllä y-haara poistoputkesta, mutta sitä kautta ei tankki tyhjene paljonkaan (tankin yläreuna 10 cm vesirajan yläpuolella)

    Äänestä

  • S/Y Aava kirjoitti:

    Olisi tarkoitus käydä ensi kesänä eka kertaa Riikassa.

    Onko kellään havaintoa saako septitankkia tyhjennettyä missään Baltian satamissa (Pirita, Haapsalu, Kuressaari, Pärnu, Riika, Ventspils, Liepaja, Klaipeda...?)

    Jätän nimittäin käsipumpun pois imusysteemin asennuksessa, joten täyttä septiä voi joutua kuskaamaan pitkät matkat. Pohjaläpivientiin tulee kyllä y-haara poistoputkesta, mutta sitä kautta ei tankki tyhjene paljonkaan (tankin yläreuna 10 cm vesirajan yläpuolella)

    Viron ja Latvian puolella ei imutyhjennys oikein ole tahtonut onnistua, ainakaan aikaisemmin. Pariin vuoteen en ole käynyt, toivottavasti imutyhjennyspaikkoja olisi tullut. Muuten suosittelen Riikaa ja edellisissä viesteissä mainitussa Rojassa poikkeamista.

    Äänestä

  • Oheiskyssäri: olen kuullut puhuttavan Riianlahden aallokosta, sanovat, että se on usein tosi paha. Onko kukaan käynyt siellä liukuvalla moottoriveneellä (no, olenhan minä lukenut sen onnettomuustutkintaraportin, että joku yritti mutta osui rysään)? Harkinnassa on ensikesän lomaristeilyn suuntaaminen Baltian rannikolle...

    Äänestä

  • pumppu kirjoitti:

    Viron ja Latvian puolella ei imutyhjennys oikein ole tahtonut onnistua, ainakaan aikaisemmin. Pariin vuoteen en ole käynyt, toivottavasti imutyhjennyspaikkoja olisi tullut. Muuten suosittelen Riikaa ja edellisissä viesteissä mainitussa Rojassa poikkeamista.

    En laita. Säästyy pari - kolme metriä kallista letkua joka kuitenkin lopulta haisee läpi, hana y-haaran ja pumpun välistä (tai kolmitiehana kuten useimmat tekevät).

    Tuon letkumäärän sekä pumpun poistuminen tekevät yhden käyttökelpoisen säilytystilan lisää.

    Jos tankki täyttyy, niin kuskaillaan täyttä tankkia. Eihän se kuitenkaan ehkäise wc:n käyttöä avomerellä.

    Riianlahden aallokosta joku kysyi, mutta omakohtaisia kokemuksia on vain Väinämeren aallokosta. Se on kelju kun sille päälle sattuu, kuten Pärnusta palatessa sattui. Ilmeisesti vesi virtasi vallitsevaa tuulta (n. 10 m/s) vastaan, aallokko oli lyhyttä ja jyrkkää.

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    Oheiskyssäri: olen kuullut puhuttavan Riianlahden aallokosta, sanovat, että se on usein tosi paha. Onko kukaan käynyt siellä liukuvalla moottoriveneellä (no, olenhan minä lukenut sen onnettomuustutkintaraportin, että joku yritti mutta osui rysään)? Harkinnassa on ensikesän lomaristeilyn suuntaaminen Baltian rannikolle...

    Kiitos vastauksista. Millainen liukuva sulla on? Minäkin sen rysäjutun luin ja mieleen tuli kyllä et, jonkun toisen veneen kanssa kimpassa saattais olla turvallisempaa liikkua noilla vesillä. Saadaan keväällä uusi nopeakulkuinen ( B luokkan) vene ja Viron saaret ja mahdollisuuksien mukaan Pärnu ja Riika myös kiinnostais käydä kesällä.

    Äänestä

  • JRxxx kirjoitti:

    Oheiskyssäri: olen kuullut puhuttavan Riianlahden aallokosta, sanovat, että se on usein tosi paha. Onko kukaan käynyt siellä liukuvalla moottoriveneellä (no, olenhan minä lukenut sen onnettomuustutkintaraportin, että joku yritti mutta osui rysään)? Harkinnassa on ensikesän lomaristeilyn suuntaaminen Baltian rannikolle...

    Riianlahti on yllättävän iso lätäkkö ja heinäkuussa ukkoset ovat varsin yleisiä. Purkkarillakin oli melkoista ryskytystä, kun 5 ukkosta oli yht'aikaa kimpussa. Onneksi tuollaiset myrskyt kestävät vain vähän aikaa ja nopealla veneellä ylitykseenhän ei mene koko päivää.

    Riikaan kannattaa mennä kaikesta huolimatta.

    Äänestä

Heippa

Kysymys oli hyvä, vastaukset asiallisia enkä itsekään tykkää kielioppisaivarteluista, mutta...

Tämä Riika on suomalaisille kovin vaikea sana, joten en malttanut olla korjaamatta. Se EI taivu Riika - Riikan, vaan Riika - Riian. ja edelleen Riiassa, Riikaan, "terveisiä Riiasta" jne. Analogisia sanoja ovat piika ja siika.

Itsekin (tosin maitse) Riiassa kolmesti käyneenä haluaisin vielä korostaa, että kolme Suomesta katsottuna samanlaista Baltian maata ovat todellisuudessa niin kieleltään kuin kulttuuriltaankin vähintään yhtä kaukana toisistaan kuin esimerkiksi Suomi, Tanska ja Islanti. Latvia ja Liettua ovat sukulaiskieliä keskenään, mutta niiden kolmas sukulaiskieli - muinaispreussi - katosi historiaan ennen kuin saldejums keksittiin. Saldejums on ilmeisesti ainoa latviankielinen sana, jonka kaikki virolaiset tuntevat - arvaa mitä tarkoittaa!

Virolaiset eivät välttämättä edes tunnista sanaa "Riianlahti", koska heidän kielellään se on Liivi laht. Ja latvialaisten saldejums eli jäätelö on jäätis...

Äänestä

Hei vaa kaikille, jotka Rigasta jotakin tietävät.
Kohta tulee aika, jolloin ei enää purjehduskelit ole suotuisia täällä pohjolassa. Yhtenä vaihtoehtona olisi viedä vene vaikkapa Rigaan. Jos jollakin olisi asiallisia kommentteja aiheesta, niin mieluusti otan vastaan. Satama, ym suosituksia, kiitos.

Äänestä

Heinäkuussa kävin Jurmalassa moottoriveneellä. Riian lahti on ikävän hakkaava vaikkei paha keli edes ollut ja kun ei ns. väylää ole niin pitää olla hereillä ettei yllättäen matalikkoon aja. Jurmalaan pitää mennä sitä kapeeta rännii ja olla tarkkana varsin sisään menossa. Taitaa pohjan hiekat liikua ja merimerkit luettava kunnolla eikä kartalla ajaa. Kaksi ns. vierassatamaa löyty. Toinen oli sika kallis jonkun kylpylän kupeessa (myös tankkauspiste). Ennen Riigan siltaa on oikealla kaksi satamaa vierekkäin joista ensimmäiseen menin. Kohtuu hinta mutta ei palveluja paitti vartija (tärkeä asia) ja ns. paskanen vessa jossa kylmä vesi. Laiturilla on sähkö ja vesi. Hieno paikka Jurmala muuten. Ja tosta ajaa pyörällä näppärästi Jurmalan kaupunkiin ja lähitorille/kauppoihin. Suosittelen.

Äänestä

Päämääränä ihan jees, mutta jollei ole 500kg köliä ja vähintään kahta rättiä tukemassa kulkua, mene autolla tai lentokoneella. Ajettiin tukevalla avomerimoottoriveneellä kovassa kelissä yli Suomenlahden, mutta kun tuo Riianlahden lätäkkö (3-10 metriä vettä, mutta pituutta kuin merellä) alkoi, oli aalto lyhyttä, hakkaavaa paskia, ainoana ajatuksena vedellä rikkoa runko sinun ja sen välistä. Jos halajaa merelle, kannattaa moottoriveneilijän hakeutua syvemmälle kuin uima-altaan syvyiseen lääseikköön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Babar kirjoitti:

Moi. Onko kukaan käynyt veneellä Riikassa. Onko sielä ja minkälainen vierasvenesatama? Millainen kaupunki muuten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu