Onkohan tuo nyt aivan helmirihmojen normaalia käytöstä:
Ostin muutama päivä taanne isoon akvaarioon helmirihmapariskunnan. Koskaan en ole niin arkoja kaloja nähnyt kuin nuo kaksi. Sen jälkeen kun ne akvaarioon laitoin en ole nähnyt niitä kuin max. 2 sekunttia kerrallaan. Kalat piilottelevat tiheässä "puskassa" ja heti jos jokin liikahtaa 3 metrin säteellä akvasta, kalat säntää paniikissa takaisin pusikkoon.
Ensin ajattelin että ne nyt vaan tarvitsevat aikaa kotiutuakseen, mutta tosiaan; muutama päivä on jo mennyt.
Sitten mietin, että josko muut kalat kiusaa niitä; ei kiusaa kun akvassa ei ole kuin neoneita ja kardinaalikaloja sekä muutama pohjakala, jotka eivät noista vähää välitä.
Noidenhan pitäisi olla juuri seura-akvaarioon soveltuvia kaloja, mutta ei tuo puskissa lymyily järin seuralliselta vaikuta. On pahaa katsella kun nämä rassukat ovat aivan paniikissa pienimmästäkin liikkeestä lähistöllä.
Arka, arin, helmirihma
kutkut
1
303
Vastaukset
- Unna
Niin, muutama päivä mennyt... luultavasti tarvitsevat muutaman vielä lisää:)
Vaihdos uuteen, erillaiseen altaaseen on aina kaloille stressiä aiheuttava tekijä ja toiset sopeutuvat nopeammin kuin toiset.
Myyntialtaassa ovat luultavasti olleet isommassa ryhmässä joten ryhmän turvan puuttuminenkin tekee sen että ollaan ujoja, vaikka parvikaloja eivät olekaan.
Jos vielä kuukaudenkin päästä ovat yhtä arkoja, kannattaa miettiä jotta hakkisi 1-2 naarasta lisää haaremiin, josko saisivat siitä rohkeutta.
Ovathan vesiarvot kunnossa (pH, KH, GH, NO2, NO3)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138913- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57863- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255683Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10680Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58644Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol73611