Onkohan tuo nyt aivan helmirihmojen normaalia käytöstä:
Ostin muutama päivä taanne isoon akvaarioon helmirihmapariskunnan. Koskaan en ole niin arkoja kaloja nähnyt kuin nuo kaksi. Sen jälkeen kun ne akvaarioon laitoin en ole nähnyt niitä kuin max. 2 sekunttia kerrallaan. Kalat piilottelevat tiheässä "puskassa" ja heti jos jokin liikahtaa 3 metrin säteellä akvasta, kalat säntää paniikissa takaisin pusikkoon.
Ensin ajattelin että ne nyt vaan tarvitsevat aikaa kotiutuakseen, mutta tosiaan; muutama päivä on jo mennyt.
Sitten mietin, että josko muut kalat kiusaa niitä; ei kiusaa kun akvassa ei ole kuin neoneita ja kardinaalikaloja sekä muutama pohjakala, jotka eivät noista vähää välitä.
Noidenhan pitäisi olla juuri seura-akvaarioon soveltuvia kaloja, mutta ei tuo puskissa lymyily järin seuralliselta vaikuta. On pahaa katsella kun nämä rassukat ovat aivan paniikissa pienimmästäkin liikkeestä lähistöllä.
Arka, arin, helmirihma
kutkut
1
266
Vastaukset
- Unna
Niin, muutama päivä mennyt... luultavasti tarvitsevat muutaman vielä lisää:)
Vaihdos uuteen, erillaiseen altaaseen on aina kaloille stressiä aiheuttava tekijä ja toiset sopeutuvat nopeammin kuin toiset.
Myyntialtaassa ovat luultavasti olleet isommassa ryhmässä joten ryhmän turvan puuttuminenkin tekee sen että ollaan ujoja, vaikka parvikaloja eivät olekaan.
Jos vielä kuukaudenkin päästä ovat yhtä arkoja, kannattaa miettiä jotta hakkisi 1-2 naarasta lisää haaremiin, josko saisivat siitä rohkeutta.
Ovathan vesiarvot kunnossa (pH, KH, GH, NO2, NO3)?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.316336- 394062
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833373- 133044
- 292332
- 122317
- 1621926
- 251842
- 281594
- 1051392