Turkkiin maaliskuussa

Eli matka on jo varattu. Uskaltaako tämän lintupöpön takia lahtee? Luin tuossa alempana olevia viestejä ja ainakin kesällä porukka jo uskaltaa sinne mennä. Mutta miten teidän mielestä maaliskuu? Onko tää Lintupöpö liian tuore asia vielä silloin. Mitä noin muuten olis turkista kerrottavaa? Onko maaliskuussa lämmintä? Ekaa kertaa ollaan menossa. Onko edullista ja mitä esim retket maksaa? Kaikki tieto otetaan vastaan... Kiitos!
122210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Voi mennä, vältä kuitenkin siipikarjatuotteita, äläkä ole kosketuksissa minkään eläimen kanssa, kissat ja koirat lukien, käsihygienia kunniaan. Varaa kuitenkin lämmintä vaatetusta iltoja ja öitä varten, on vielä viileää. Merivesi on kylmää, allasvesi voi olla todella jäätävän kylmää, harvassa paikassa lämmitetty allas. Päivisin jo lämpöistä, noin suomen kesän lämpöjä, mutta vettäkin voi tulla. Ei todellakaan paras mahdollinen ajankohta mennä tuolloin, jos rantalomaa haette. Muunlaiseen maahan tutustumiseen sää oivallinen. Turistikohteissa ei voi enäää puhua edullisuudesta, hinnat nousseet valtavasti, varokaa huijareita, verratkaa hintoja. Toivotan kuitenkin antoisaa matkaa upeaan maahan, vaikka viesti voi negattviselta vaikuttaakin.

Äänestä

menette lomalla? Eri lomapaikoissa on jonkinverran eri hintatasoa. Minulla on ainoastaan kokemuksia Turkin Alanyasta muutamilta
kerroilta ja pidän sen hintatasoa halvinpana Välimeren kohteista.

Äänestä
  • Alanyaan ollaan menossa. Alkoi jo harmittamaan tuo matkan varaus kun kuulin juuri pariltakin tyypiltä ettei sinne kannata maaliskuussa mennä.... Mut jospa olisi onni matkassa ja saisimme vähän lämmöstäkin nautiskella. Kiva kuitenkin kuulla että satutaan edulliselle alueelle.

    Äänestä

Merhaba. Olen ollut maaliskuussa Antalyassa ja siellä oli kivat kelit koko viikon, kuin Suomen alkukesä. Me t-paidoissa, paikalliset pipo päässä. Uin niin meressä kuin altaassa, kylmää oli, mutta hullun suomalaisen piti näyttää. Ja heittää talviTURKKI veks.

Sää voi toki vaihdella maaliskuussa, ettei sitten pety, kun sen tietää. Lähtisin itse matkaan vaikka heti, jos voisin. Ja maaliskuuhun on vielä aikaa, kantsii seurata lintulentsun tilannetta ja ohjeita.

Muutoin: ei muuta kuin hyvää matkaa.

Äänestä

Asun puolet vuodesta Alanyassa. Viimme helmikuussa poltin itseäni, vaikka olen nk usein käyvä. Helmikuun puolenvälin jälkeen päivisin saattaa lämpö jopa nousta päivisin yli 25 asteen. Illat viileitä. Lähden itse ottaan aurinkoa 12.2 muutamaksi kuukaudeksi niin taasen jaksaa???

Äänestä

Juttelin äskettäin tuttavani kanssa, joka asustaa juuri flunssa-alueella. Sielläkään ei mitään hysteriaa ole. Niin kauan kuin flunssa ei ole muuttunut pandemiaksi, ovat vaarassa periaatteessa kanojen kanssa työskentelevät ja pikkulapset. Lapset leikkivät kaikella minkä käsiinsä saavat, ja sen jälkeen sormet suuhun tai nenään...

Äänestä

No itse en henkilökohtaisesti lähtis sinne. ja kysyit onko edullista siellä,siihen voi vastata että ei ole edullista.

Äänestä
  • Ei ne tekis sinne matkoja, jos sinne olis vaarallista mennä, joten ... sinne vaan :) Ihan huippu paikka on -> suosittelen lämpimästi !! Ite ollu joskus myös jo maaliskuussa ja lämmin oli .. sellanen suomen kesä 20-25...

    Äänestä

Jos sun tarvii kysellä,parempi kun et lähde..
Ei kukaan näillä sivuilla voi sanoo, meetkö vai et.
Mä lähen huhtikuun 9 päivä,oon 2 viikkoa ja toukokuussa aion olla 3 viikkoa lapsen kanssa, että se siitä tiputaudista.
Syöpä on pahempi sairaus kun tiputauti...en pelkää enkä välitä koska mieheni kuoli kun olin 27v ja tyttö oli 1,9v.
Joten kuolema tulee ajallaan.......
Jos mun kohtalo on kuolla tipuseen,ei voi mitään,se on mun elämän loppu.

Äänestä

Minäkin olen menossa maaliskuussa Turkkiin ja olen miettinyt samaa asiaa. Minulle on kuitenkin kerrottu ettei lintuinfluenssan pelko ole aiheellista... Minne päin olet menossa? Itse olisi tarkoitus käydä Istanbulissa ja Ankarassa. Entä viime aikojen tapahtumat, voiko esim. kadulla kävellä turvallisesti jos on suomalainen? Kun suomalaisten ja tanskalaisten eroja ei heti huomaa... Kiitos jos joku tietää enemmän aiheesta.

Äänestä
  • Moikka

    Turkissa on tanaan ollut kaksi pienehkoa mielenosoitusta (todella pienia Turkin mittakaavassa), ja molemmat sujuivat rauhallisissa merkeissa ilman mitaan aggressiota muita ihmisia kohtaan (paitsi tietty kananmunia poliisin niskaan). en nahnyt livena mutta katsoin telkkarista (esim. www.ntv.com.tr).

    ensimmaisessa kiihkoilijat polttivat rasmussenin nuken ja poistuivat paikalta sen jalkeen rauhallisissa merkeissa. toisessa poliisi pisti pienehkon mielenosoittajajoukon hajaantumaan eika edes paastanyt heita tanskan konsulaatin lahelle. ei todellakaan mitaan pelottavaa tai verrattaen suurta: vaikka en kylla itsekaan olisi halunnut joutua samoille seuduille mielenosoitusten kanssa.

    turkkilaiset eivat ole lahteneen kuvakiistaan mukaan siina mittakaavassa etta taalla saisi kuka tahansa vaalea ulkomaalainen mitaan kommenttia asiasta.

    en usko etta asia kehittyy turkissa pidemmalle. toki jos olet vaalea ei kannata menna Istanbulin fatihiin tai muihin fanaatikkokaupungiosiin heiluttamaan Tanskan lippua. mutta mitaan syyta huoleen ei ole.

    Ja taudeista: Vanissa, jossa lintuinfluenssaa oli, ei ole sairaalassa enaa ketaan taudista karsimassa. Tahan mennessa 4 ihmista on kuollut lintuinfluenssasta ja loput paasseet terveina kotiin. Se siita siis. 4 kuollutta 70 miljoonan populaatiossa on erittain pieni maara joten en todellakaan edes ajattelisi koko asiaa - taudin saaneittenkin luku oli muistaakseni jotain alle 30.

    Hyvat lomat sulle.

    Äänestä

  • Kummastakaan asiasta (lintuinfluenssasta ja ahdistelusta) ei täällä Ankarassa ole mitään havaintoa. Tuolla minä kartsalla kävellä käpsyttelen enkä ole huomannut mitään. Ja kanaakin on tullut paistettua. Se varoituksen sana, että Ankarassa ei ole kovin paljon näkemistä, pariksi päiväksi korkeintaan. Muuten tervetuloa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


uskaltaako kirjoitti:

Eli matka on jo varattu. Uskaltaako tämän lintupöpön takia lahtee? Luin tuossa alempana olevia viestejä ja ainakin kesällä porukka jo uskaltaa sinne mennä. Mutta miten teidän mielestä maaliskuu? Onko tää Lintupöpö liian tuore asia vielä silloin. Mitä noin muuten olis turkista kerrottavaa? Onko maaliskuussa lämmintä? Ekaa kertaa ollaan menossa. Onko edullista ja mitä esim retket maksaa? Kaikki tieto otetaan vastaan... Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu