Complete Studio Recordings

aapo63

Moi!

Ihan mielenkiinnosta kyselen: onko kuinka moni ostanut tämän Complete Studio Recordings-boxin?
Ja mitä mieltä olette siitä?
Itse ostin sen heti ja tekisi mieli kuulla toisten kommentteja ensin, ennen kuin annan omani.

7

775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyttö -92

      Ja mä rakastan sitä! Se on juuri niin ihana kuin vaan voi olla! =)

    • Simo

      Ostin Abban Thank You for the Music -boksin kaksi vuotta sitten ja tätä ennen omistin kaikki vuoden 2001 remasteroidut ja bonusbiisejä sisältävät varsinaiset albumit. Nyt kun selailee Complete Studio Recordingsin biisilistaa, en ole ollut aivan varma, haluaisinko investoida vielä (vähän) perusteellisempaan Abba-kokoelmaan. Completellä on tietääkseni lisäystä erikielisillä versioilla tutuista kappaleista sekä videoita, mutta tavallinen fani tuskin tarvitsee tätä varsin kallista kokoelmaa. Ostamalla kaikki kahdeksan hieman eritasoista, mutta yhtä kaikki loistavaa Abban alkuperäistä albumia pääse halvemmalla ja saa tuhteja elämyksiä ilman ihmeempiä erikoisuuksia.

      • aapo63

        Mikäli sinulla on vuoden 2001 remasteroidut cd:t ja Thank You For The Music - boxi, niin ei ole mitään kannatusta ostaa tätä CSR-boxia.
        Ja jos videoita haluaa, niin edullisempaa on ostaa Definitive Collection - dvd.


    • Jusma

      Onko boxissa musiikkivideoita tai live esityksiä?
      Jos on, niin mitä piditte niistä?

      • aapo63

        Boxi sisältää kaikki promovideot sekä muutaman (joutavan)bonuksen. Livenä on viisi biisiä Dick Cavet Meets Abba tv show'sta. Niiden laatu on niin hyvä kuin pystyy olemaan, mutta ei mitään sen enempää.
        Jos sinulla ei ole videoita aiemmin, niin ennemmin kannattaa ostaa Definitive Collection ja In Concert dvd:t ja tulee halvemmaksikin.
        Tietysti jos haluat kaikki albumit ja bonusbiisit sekä nuo videot (tosin boxi ei sisällä tuota In Concert-dvd:tä), niin sitten kannattaa sijoittaa Complete Studio Recordings - Boxiin. Mikäli sinulla ei ole ennestään mitään noista.


    • aapo63

      Nyt voin sanoa olevani jollain tavalla sinut tämän paketin kanssa. Onhan se ihan tyylikäs vaalean sinisessä sametissaan.

      Se että levyt on pakattu pahvisiin kansiin joissa on alkuperäinen kansitaide, kuulostaa hyvälle. Mutta tässä tapauksessa toteutus on hieman viimeistelemätön ja halvalla toteutettu. Ja itse levyn ulos saanti ja takaisin laitto on aluksi hankalaa. Hienolle ne mustat cd:t kieltämättä näyttävät.
      Kirjaset ovat paksukantiset ja varsinkin laulujen sanat sisältävä osio on hyvä - kaikki lyriikat samassa. Timeline - osio on ihan näppärä varsinkin aloittelijalle, mutta tällaiselle kuin minä siinä ei ole mitään uutta. Mutta mistäs siitä uutta enää paljon irtoaa.

      Cd-levyjen remasteroinnista on ollut paljon juttua eri foorumeilla niin puolesta kuin vastaan ja minä alan olla ihan kypsä koko remasterointiin ylipäänsä.
      Kun John Astley remasteroi vuoden 1997 ja 2001 cd-versiot, niin niissä äänenlaatu aluksi tuntui olevan huikea, mutta ajansaatossa sieltä sitten rupesi löytymään kaikkia virheitä ja kohinanvaimennus veti biisit jotenkin hengettömiksi. Olenkin sitä mieltä, että Astleyn remasteroinneista ainoastaan The Album on onnistunut.
      Nämä Complete Studio Recordings - paketin cd:t kuuostavat hyviltä ja enemmän aidoilta kuin nämä edellä mainitut uusioversiot. Ainoa joka on ongelmainen on The Album ja sieltä biisi The Name Of The Game, joka kuulostaa, kuin ääni olisi otettu kasetilta.
      Mutta sitten tämä systeemi tunkea samalle levylle myös espanjankieliset versiot tökkii. Ja muutenkin olen niitä miehiä, jotka tykkää, että albumi on albumi ja sitä kokonaisuutta tulisi kunnioittaa.
      Eli jos minä olisin saanut kasata tämän kakun, niin albumit olisivat olleet kuten alkuperäiset ja sitten erikseen olisi olleet sinkut ja b-puolet ja muut harvinaisuudet. Ja Gracia Por La Musica omana levynään ja sinne lisätty bonuksena loput espajankieliset biisit.

      Videot on videoita, niihin en osaa sanoa muuta. Dick Cavet osuus on sellainen kuin on; parempi tuo tynkä kuin ei mitään.
      Ja NTSC-versio toimii ainakin minun soittimessa.

      Vaan viimeaikoina kun Abbaa olen kuunnellut olen kuunnellut 80-luvun Polar CD-versioita ja ainakin Waterloo cd-kuuosti pirun hyvältä, samoin kuin Arrival. Että siinä mielessä vähän alkaa kyseenalaistamaan tämän remasteroinnin merkityksen. Ainakin nämä 80-luvun Polar Cd:t sisältävät biisit sellaisena kuin ne vinyylilläkin olivat. Kun Astley remasteroi niin Arrivalilla oli virheitä Dancing Queenissä ja Knowing Me Knowing You- biisissä. Ja muissa enemmän tai vähemmän.

      Mutta ei Complete Studio Recordings huono hankinta ole, jos et omista Abbaa muuta kuin jonkun kokoelman. Kuten pakettia mainostettiinkin, siinä on kaikki keskeinen.
      Minä ostin sen ihan pelkästään sen Waterloo - version takia.

      • peeveli9099

        Ai eikö ollutkaan kyse Naked Cityn boxista. hö!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7523
    2. 99
      5402
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4997
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4374
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3130
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2762
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2357
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2314
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe