kallista jätettä

on kallista jätehuoltoa kokkolassa. yle uutisoi seuraavaa:

Omakotitalon vuosimaksu kipuaa yli valtakunnallisen keskitason eli 211 euroon Kokkolassa ja Pietarsaaressa.
Kolmen hengen kotitalous maksaa jätemaksuja koko maassa keskimäärin 153 euroa vuodessa.

Kyllä on ekoroskin toiminta kallista !
10784
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kiitos EU:n direktiivien että saamme maksaa tolkuttomia summia tästä lajitteluharrastuksesta.

Äänestä

niin väärin että täällä joudutaan maksamaan jeppisläisten vaipoistakin, riittäis oman kaupunginkin räteissä.
Onkohan jäteautokuskit alkaneet syödä kuormasta..hmm...

Äänestä
  • kuormasta!!! mutta voin varata sulle vähän ekstraakun seuraavan kerran tuut mun autolle kerjäämään :)

    Äänestä

  • syö kirjoitti:

    kuormasta!!! mutta voin varata sulle vähän ekstraakun seuraavan kerran tuut mun autolle kerjäämään :)

    Sä ajakki paska-autoo tän viikon :) oottelen jo ensviikkoo jos vaikka toisit banaaneja, että saisimme Erkin kanssa taas mussuttaa viikon niitä.

    Äänestä

jos kaikki tajuais lajitella ne roskat,niin ehkä ne kustannukset pysyisi täälläkin kurissa kun ei tarvis kokoajan korjata koneita. On paljon ihmisiä jotka ei lajittele mitään,kaikki metallit ja lasitkin vaan samaan... näin me kaikki maksetaan sitten näiden lahopäiden touhut!
Ikävä kyllä näin tulee varmaan olemaan pitkään... =(

Äänestä
  • ..mutta kun sillä hommalla rahastetaan niin eipä
    paljon lajittelukaan kiinnosta. Kuinkas tässä
    toimii se EU:n peräänkuuluttama kilpailu ??? Eipä
    taida toimia lainkaan TÄYS MONOPOLI !!!

    Äänestä

  • esim,kerrostaloissa tai rivitaloissa? ei kukaan.

    Äänestä

  • valvoo kirjoitti:

    esim,kerrostaloissa tai rivitaloissa? ei kukaan.

    niinpä..kuka valvoo? ei kukaan..mut miksi nykyajan ihmisil ei oo haluakaan tehdä sitä? Lajittelu ois lopulta meidän kaikkien etu. Eikä se ole mikään EU:n juttu! eikö todellakaan omatunto kolkuta sellaisella joka ei lajittele? Ajattelis vaikka tulevia sukupolvia...

    Äänestä

Kertamaksuna toki on kallista, mutta päivää kohti tekee 0,58 € (keskiarvohinta 0,42 €/pv)
Pääkaupunkiseudulla on halvimmat hinnat kun kuljetusta/kuorma ei tule niin paljon kuin täällä harvaan asutulla seudulla. Vesihuolto, sähkö, ruoka ym. ovat kaikki loppujen lopuksi halpoja koska ne melkeimpä meille kaikille on saatavilla. Nälkään tai viluun meillä ei vielä kuolla. Näin ei ole valitettavasti joka maassa.

Äänestä

Ekoroski rahastaa!!!Jätefirmojen pakko nostaa taksansa korkeimmiksi,että jotain jää hommasta käteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokkolassa kirjoitti:

on kallista jätehuoltoa kokkolassa. yle uutisoi seuraavaa:

Omakotitalon vuosimaksu kipuaa yli valtakunnallisen keskitason eli 211 euroon Kokkolassa ja Pietarsaaressa.
Kolmen hengen kotitalous maksaa jätemaksuja koko maassa keskimäärin 153 euroa vuodessa.

Kyllä on ekoroskin toiminta kallista !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu