Voitteko neuvoa minua?! Haluaisin tulla raskaaksi, mutta ei vaan ole uskallusta. Olen sellainen ihminen, joka miettii asioita liikaa. Entäs jos teen näin, niin mitä sitt..-> kait te tiedätte sellaisia höppänöitä. Niin pointtini on sellainen: Jos minä tulen nyt raskaaksi ja heinäkuuksi suunnittelen matkaa ympäri Eurooppaa, miten se vaikuttaa raskauteen, miten iso masu on silloin, onko kukaan matkustanut niin?
Kiitos vastauksista
Kiitos vastauksista
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei!
Jos sinulla tärppäisi heti, olisit heinäkuussa kuudennella kuulla raskaana. Jos raskausaika sujuu ongelmitta ja vointisi on hyvä, voisit tietysti lähteä reissuun oman harkinnan mukaan. Kannattaa kuitenkin muistaa, että vauva voi syntyä milloin vain, laskettu aika ei ole takuuvarma syntymäpäivä. Missä haluaisit olla silloin, kun vauva syntyy?
Kun vauvakuume iskee, on ihan luonnollista, että miettii kaikkea mahdollista ja spekuloi asioilla. Ei kuitenkaan kannata tehdä liian tarkkoja suunnitelmia vauvan suhteen, sillä aikataulun määrää vauva, et sinä. Niin se vain on. Tarvitsee olla valmis vain rakastamaan ja uhraamaan aikaa vauvalle, oma elämä ja halut jää hetkeksi taustalle kun perheeseen tulee vauva.
Onnea vauva-ajatuksille ja mukavaa kuumeilua!