Meillä on kesällä häät ja esikoisen ristiäiset suunniteltu samaan edellyttäen tietty, että pienokaisemme matka maailmaan onnistuu hyvin loppuun saakka.
Tänä aamuna sitten juolahti mieleen, että mites kutsut, miten voi kutsua ketän syntymättömän lapsen ristiäisiin? Jos kutsumisen jättää lapsen syntymään niin menee se mielestämme aika myöhään, kun yleensä häihin on tapana kutsua hyvissä ajoin. Mitä ihmiset ajattelevat jos laitamme kutsut jo ennen lapsen syntymää joissa utsutaan samalla häihimme ja lapsemme ristiäisiin, joka ei ole edes vielä syntynyt??
Jos joillakin on ollut sama tilanne niin miten olette toimineet ja muutkin saavat kertoa mielipiteensä!
Tänä aamuna sitten juolahti mieleen, että mites kutsut, miten voi kutsua ketän syntymättömän lapsen ristiäisiin? Jos kutsumisen jättää lapsen syntymään niin menee se mielestämme aika myöhään, kun yleensä häihin on tapana kutsua hyvissä ajoin. Mitä ihmiset ajattelevat jos laitamme kutsut jo ennen lapsen syntymää joissa utsutaan samalla häihimme ja lapsemme ristiäisiin, joka ei ole edes vielä syntynyt??
Jos joillakin on ollut sama tilanne niin miten olette toimineet ja muutkin saavat kertoa mielipiteensä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä on myös yhdistetyt häät ja ristiäiset kesäkuulla. Tarkoituksena on lähettää kutsut 5-6 viikkoa aiemmin eli huhti/toukokuun aikana. Ajattelin laittaa kutsuihin vain " tervetuloa häihimme ja pienen tyttären/poikamme ristiäisiin.....".
Tällä hetkellä kaikki järjestelyt on hoidettu niin,että saan rauhassa odottaa vauvan syntymää. Ainoastaan ohjelma on vielä miettimättä.Haluisinkin kuulla,millaista ohjelmaa olette järjestäneet omiin yhdistelmäjuhliinne.
Kiva, kun jollain muullakin on tulossa yhdistelmäjuhlat :)
Milloin sinulla on laskettuaika? Minulla on toukokuun alussa ja heinäkuussa on häät. Onneksi se ristiäisten vietto ei ole niin päivällee, kunhan muistaa ilmoittaa nimen kahden kuun aikana.
Mekin on mietitty ohjelmaa ja ei oikein ole ideoita meilläkään sen suhteen, hyvää ruokaa ja iloista tunnelmaa vaan jotain siinä pitäisi olla vielä lisänä... hmm...
Onhan tässä vielä huolena se, että jos vauva sairastelee paljon heti alussa tai on itkeväinene, mutta sen näkee sitten... Ei pidä maalailla piruja seinille.
Toivottavasti sinulla menee loppu odotus hyvin ja saatte unelmahäät :)
Paljonhan näitä yhdistelmäjuhlia on pidetty, ainakin ennen vanhaan ;)
Laskettu aikani on maaliskuun lopussa/huhtikuun alussa ja häät olisi tarkoitus pitää 17.6.
Tarkoituksena tosiaan viettää enemmän perhejuhlaa kuin hääjuhlaa,joten tärkeintä varmasti on hyvä ruoka ja rento tunnelma. Ohjelmasta ollaan ehdottomasti haluttu karsia perinteiset hääleikit,kuten morsiamen ryöstö pois. 1-2 puhetta, yksi ohjelmanumero ja ehkä myös häävalssi riittävät meille. Aiomme poistua juhlista hyvissä ajoin,koska en varmaankaan raaski antaa vauvaa hoitoon ja lähteä itse jatkoille.
Kivaa tulee varmasti näinkin,ja tärkeintähän on että meistä tulee virallisesti perhe :)
Oletteko ajatelleet hankkia hääpukuja vai oletteko vain juhlavimmissa vaatteissa? Minä tietty haluaisin sen oikean hääpuvun :) Ne ovat niin kauniita ja onhan sitä tietty pikkutytöstä unelmoitu sellaisesta... Paljonkos teille on suunniteltu vieraita?
Ostin hääpuvun kun olin 4-5 kuulla,eli aika myöhään. Tarkoituksena oli alunperin vuokrata puku,mutta kun erehdyin sovittamaan pukuani oli se pakko saada. Ero vuokrapukuun ei ollut kuin reilu 100€,ja halutessani voin myydä puvun häiden jälkeen joten senkin vuoksi päädyin ostopukuun.
Puku itsessään on aika pelkistetty, tosin leikkaus mahdollistaa muutaman ylimääräisen kilon piilottamisen :) Koen että voin äitinä pitää myös hääpukua,koska se ei ole kuitenkaan mikään prinsessa-puku.
Vieraita meille tulee n. 80 johon on laskettu on vain kaikki "pakolliset" sukulaiset ja läheisimmät ystävät. En halua juhliini ihmisiä,jotka eivät muutenkaan ole osa meidän elämää joten pikkuserkut ja kumminkaimat oli helppo karsia listalta pois.
Tällä hetkellä suunnittelu on siinä vaiheessa,että kirkko,juhlapaikka, kampaus meikki ja kuvaus on varattu. Pitopalvelu tulee juhlapaikasta. Kevään aikana ajattelin tehdä kutsukortit, hieman koristeita ja suunnitella ohjelman. Vauvan jälkeen organisoinnin hoitaa äiti ja kaaso.
Eniten askarruttaa tosiaan ohjelma..Haluisin että häät ristiäiset olisivat mahdollisimman meidän näköiset.
Erona "tavallisiin" häihin, on se että alkoholia emme ajatelleet tarjota muuta kuin onnittelumaljan verran. Myös jatkot jäävät meidän osalta juhlimatta, mutta sitähän varten on polttarit :)
Eihän sulla olisi messengeriä käytössäsi? Olisi mukava rupatella sen välityksellä :)