Kävin tossa eilen sunnuntaina hiihtelemässä kaupin maisemissa, kun oletin siellä olevan hyvät ladut kunnostettuna ja hiihtämättöminä. No olihan ne pertsan ladut kuin ratakiskoa joo, parisprinttiä varten monta latua vieretysten. No tämän jälkeen suuntasin Niihamaan päin ja jäistähän se luistelu baana oli. Viimein hoksasin suunnata kilpa vitoselle ja sieltä löytyi melko hyvä baana luistella. Siinä luistellessani mietin ja taivastelin reitin profiilia, melko rankka taitaa olla ihan valtakunnallisestikin kilpalatuja vertaillen. Ei mikään ihme että ei perjantaina kilpailtu. Onko muut tietäväiset samaa mieltä?
Kaupin kilpa 5
8
3853
Vastaukset
- rasvamestari
Ihan normaali kisalenkki , ei paha.Yksi n.800m
pitkä nousu ja se siinä. - entinen joensuulainen
Joo kilpaladut ovat usein vaativia. Ainakin Ylämyllyn Pärnävaaran (Joensuun vieressä) kilpaladut ovat sitä tasoa että tavis on ihmeissään sinne eksyttyään. Lopputalvesta jaksaa nipin napin hiihtää vitosen ympäri. Sama juttu on Puijolla eli nousua piisaa. Eli kilpaladut tehdään yleensä niin vaativiksi kuin käytettävissä olevat korkeuserot sallivat ja laskut on ainakin legendaarisella Pärnällä sellaisia ettei niissä palaudu yhtään kun pitää keskittyä pystyssä pysymiseen.
Niin joo, niinhän se täytyy tietysti ollakin, saadaan osallistujien todellinen kunto esille. Esimerkiksi kaupissa jos meikäläinen yrittää mennä sillai "hissukseen" kilpavitosen läpi niin pulssi hakkaa varmaan 160-180 koko ajan. Mutta kyllä tallaisilla reiteillä suksella ja voitelulla on todella suuri merkitys, tyyleistä riippumatta. Että pakistaan me tavikset vaan fluorien ja pitojen välttämättömyydestä lämpimiksemme tällä palstalla!!!
- "veteraanihiihtäjä"
Theodori kirjoitti:
Niin joo, niinhän se täytyy tietysti ollakin, saadaan osallistujien todellinen kunto esille. Esimerkiksi kaupissa jos meikäläinen yrittää mennä sillai "hissukseen" kilpavitosen läpi niin pulssi hakkaa varmaan 160-180 koko ajan. Mutta kyllä tallaisilla reiteillä suksella ja voitelulla on todella suuri merkitys, tyyleistä riippumatta. Että pakistaan me tavikset vaan fluorien ja pitojen välttämättömyydestä lämpimiksemme tällä palstalla!!!
Lahden kalevan kans. 17.12.05 oli 2,7km rata, jota hiihtivät junnut yleinen sarja veteraanit, kolme rajua nousua, kaksi laskua, huima rata. Sykkeet tapissa.
- aen
Joo se Kaupin lenkki on ihan tuollainen perussetti. Ei mitenkään erikoinen. Nuo Pärnävaaran ja Rukan lenkit onkin sitten jo ihan eriluokkaa. Mielipidekysymyshän tämä on mutta Pellon kilpakymppi on allekirjoittaneen mielestä Suomessa ehkä se kaikkein vaativin. Kilpailtua on tullut oikeastaan jokaisessa Suomen parhaista hiihtopaikoista. Puijo on kanssa vaativa, mutta siellä laskut on tosi helppoja ja antaa paljon palautusaikaa. Toisin kuin tuolla Pellossa tai vaikka Rovaniemen vaaranpuoleisella kilpavitosella. Lapinlahden rata oli SM:ssä myös hyvin vaativa juuri tuosta syystä, että laskut mentiin miljoonaa eikä niissä kerennyt palautella. Kyllä olen sitä mieltä että rata pitää olla niin rankka kuin vaan maasto antaa myöden.
- KALUthousuissa
Inarin juutuanvaaran kisakymppikin on ihan kokemisen arvoinen Latu. On makeasti nousua ja vielä mukavempaa laskuosuutta. korkeuseroakin taitaa olla reilut 120 metriä. vuoden -99 sm-kisojen kuninkuusmatkalle oli ihan suht koht vaativaa profiilia, Isometsäkin tais jäädä matkan varrelle ja kelkalla kelkottiin pois siält metäst.. niin ja myllylä ei ees uskaltanu tulla :D
- enpä tiedä..
Kaupin latu on tosi mukava kisalatu, kun mäet on hiihdettäviä ja pitkähköjä. Kaupin maastot on kuitenkin suht iisit moneen muuhun paikkaan verrattuna, esim. juuri ruka, puijo, pello, ylläs.... Mutta kiva, ettei SM:iäkään aina kisata tuollaisissa mahdollisimman jyrkkäpiirteisissä tappomaastoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä252513- 911004
- 58871
- 66855
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26827Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6807Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37790Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.63762Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75694Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu135688