30-v. nainen aikoo alkaa uudelleen hiihtoharrastajaksi yli 10 v jälkeen. Osaa pertsaa ja luistelutyyliä (kai) vanhastaan. Minkälaiset vinkit varustehankintaan? Rullaluistelen kesäisin, joten ehkä luistelua tulisi enemmän. Harrastus saattaa jäädä lyhytaikaiseksi, joten älytöntä satsausta ei kannata tehdä varusteisiin. Sukset, monot, siteet, sauvat, hiihtopuku, mitä vielä? Ja ennen kaikkea minkä tason tamineet, merkit tms.?
MInkälainen paketti?
hiihtäjä vm93
3783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kannattaa satsata suksiin se suurin euromäärä..
monot ym.saa kyllä kohtuuhintaan..mutt ne sukset..ei kannata säästää vika kohteessa!!
kyllä se siitä lähtee..
Niin kuin tos jo jts antoi ymmärtää, niin ehdottomasti kannattaa satsata suksiin. Itselläni oli kans varmaan noin 10 v. taukoo hiihtelystä ja sitte opiskelin sen kantapään kautta että hyvillä välineillä on kiva harrastaa. Onneksi ei tullu luovutettua. Ja joka suksimerkiltä löytyy varmasti niitä hyviä (kuin myös huonojaki) eli urheiluliike ja myyjä joka osaa asiansa.
luistelusuksilla ei voi hiihtäää pertsaa. pertsasuksilla luistelee hätätapauksesssa välttävästi. Combimono toimii mutta paremmin pertsassa kuin luistelussa. Kummankin hiihtotavan vaaatimukset siis lyövät toisiaan korville.
Älä osta 99,- pakettia. Ne kaikki on p..skoja. Runsaalla parilla sadalla saat toimivan pertsapaketin. Luistelupaketista saat maksaa ainakin 300. Hiihtopuku maksaa noin 100 euroa. Hanskat pari kymppiä. Muista myös kunnolliset sukat, ei puuvillaa. Ja alusasu tietenkin ns. tekninen asu, eli ei puuvillaa siinäkään.
Tärkeintä on että menet sellaiseen liikkeeseen, jossa on valikoimaa ja osaamista, halua selvittää hiihtäjän tarpeet ja myydä SOPIVAT välineet.
Onnea!