Ostamassani omakotitalossa rak.v-77 huomasin että valoja on kytketty ( sytytetään ) kahdella tavalla.
Katkaisimesta katkotaan oasta taloa nollaa, osasta taloa virtaa.
Kumpi on oikeampi tapa?
Itse olisin jälkimmäisen kannalla eli "katkoisin" virtaa.
Kiitos "oikeasta" tiedosta
Katkaisimesta katkotaan oasta taloa nollaa, osasta taloa virtaa.
Kumpi on oikeampi tapa?
Itse olisin jälkimmäisen kannalla eli "katkoisin" virtaa.
Kiitos "oikeasta" tiedosta
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mistä muuten päättelit että osassa valaistusta katkotaan nollaa?
ihan sama kumpaa katkotaan ja tuo on ihan turhaa tutkimusta ja tarpeetonta tietoa asukkaan kannalta.
nollan katkominen voi aiheuttaa hengenvaaraa ja siksi se onkin pitkään ollut kiellettyä.
Sinulle luke lake: vastauksesi on ihan turhaa tutkimusta ja tarpeetonta (väärääkin) tietoa asukkaan kannalta. Miksi siis vaivauduit?
Nimittäin se nollan katkominen. Eikö se ole sallittu vain kaikkinapaisissa tapauksissa.
Ei valaistuskytkennöissä. Vai?
edelleenkään sallittua.
SFS 6000-5-53 kohta 530.2: Monivaiheisissa virtapiireissä ei saa käyttää yksinapaista kytkinlaitetta nollajohtimessa lukuunottamatta kohdassa 537.2.4. esitettyjä poikkeuksia.
Kiinteästi asennetuissa yksivaiheisissa virtapiireissä kytkinlaitetta ei saa asentaa nollajohtimeen, ellei syöttöpuolella ole kohdan 413.1 ehdot täyttävää vikavirtasuojakytkintä.
SFS 6000-612.7 Napaisuus: Koska yksinapaisten kytkinlaitteiden asentaminen nollajohtimeen on kiellettyä, napaisuuden toteamiseksi on varmistettava, että kaikki yksinapaiset kytkinlaitteet on kytketty vaihejohtimiin.
Viimeinen kohta kumoaa tuon vikavirtasuojakytkimen käytöllä mahdollistettavan nollan pätkimisen. Niissä tapauksissa, joissa nollan pätkiminen aiheuttaa vaaraa TN-C-järjestelmissä, vikavirtasuojakytkinkään ei auta (koska se ei pysy päällä).
Eikös noissa öljypolttimissa käytetä semmoista kaksinapaista käyttökytkintä, jossa myös nollaa katkotaan?
uudestaan ja ajatuksella.
Kiitos, näin itsekin arvelin!
”vtsOOx” Sopivissa olosuhteissa:
>nollan katkominen voi aiheuttaa hengenvaaraa ja siksi se onkin pitkään ollut kiellettyä<
ja
Virtaa pitää ”Katkoa”
Kysyit:
>Mistä muuten päättelit että osassa valaistusta katkotaan nollaa?<
Rikkinäisen katkaisijan vaihdossa ilmeni että, oli katkaistu nollaa,
eli lampun kannassa oli aina virta!
Piti tarkistaa kaikki kytkennät.
Onneksi näitä nolla katkaisijoita oli vaan kaksi.