Tosi mielenkiintoinen laji! Ensin mäkihyppy, piste-erot ajaksi ja sitten takaa-ajo hiihto. Kaksi erittäin haastavaa lajia yhdistettynä. Tsemppiä koko Suomen joukkueelle Torinoon!!!
Yhdistetty on jännää!!!
3
508
Vastaukset
- sillon kun
ne lajit on toisin päin, eli ensin hiihto ja sitten mäkihyppy. säilyy tilanne mannisen kohdalta jännänä loppuun asti.
- Zikada
Ensin on mäkihyppy ja sitte hiihto...Ei se oikee jännää oo ku Manninen voittaa aina
- sillon kun
Zikada kirjoitti:
Ensin on mäkihyppy ja sitte hiihto...Ei se oikee jännää oo ku Manninen voittaa aina
etpä ole tainnut liikaa seurata yhdistettyä? joka kaudella järjestetään aina muutama yhdistetyn yhteislähtö, jolloin hiihto-osuus on ennen mäkiosuutta.
viimeisin yhteislähtö oli 14.1.2006 Val Di Fiemmessä. Hannu Manniselta katkesi sauva lähdössä ja hän jäi sen takia huomattavasti jälkeen muista, mutta voitti silti hiihto-osuuden ylivoimaisesti. mäkiosuus olikin sitten tiukka paikka ja manninen voitti toiseksi tulleen anssi koivurannan vain 0,1 pisteellä.
ja juuri silloin kun hiihto-osuus on ensin, on yhdistetty mannisen takia jännittävää katsottavaa, sillä mannisellahan ei tunnetusti hyppy kulje niin hyvin kuin vaikka muilla suomalaisilla. kun hiihto-osuus on ensin, joutuu manninen hiihtämään koko matkan täysillä, sillä mäkiosuudelle mennessä ei mikään etumatka ole 100% riittävä, sillä mäessä voi sattua mitä vain. kun mäkiosuus on ensin, manninen tietää kuinka lujaa on hiihdettävä voittaakseen ja silloin on lajista koko mielenkiinto pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 25216108
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?461994- 1901499
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1311411- 281209
- 122968
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81794Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82756- 75678