Tietääkö kukaan mitä tarkoittaa noissa audin tunnuksissa merkintä ABK? Olis tässä pienten öljyvuotojen takia uuden koneen hankinta vissiin edessä ja löyty ehdokas missä on tunnus ABT, ja omassa 80 audissa on tuo ABK.
Ja sitten vielä jos joku tietäis että voiko tuohon vm 92 laittaa pari vuotta vanhemman koneen? Tai vaihtoehtoisesti olis pari vuotta nuorempikin tiedossa, ehkä.
Ja sitten vielä jos joku tietäis että voiko tuohon vm 92 laittaa pari vuotta vanhemman koneen? Tai vaihtoehtoisesti olis pari vuotta nuorempikin tiedossa, ehkä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kone 1.8T A6 avantissa.
ABT valmistaa VAG -konsernille "tuunausosia". Jos moottori on ABT, se on ABT:n lastulla viritetty.
ABK = 2.0 115 hv
ABT = 2.0 90 hv ei tuotu koskaan Suomeen
onhan noita ABT- versioita suomessa ainakin myytävänä:)??
Uutena ei ole tuotu. Raatojen mukana on jotain saattanu tulla varaosiksi.
ABK on monipisteruisku, ABT on yksipisteruisku. ABK konetta on audi 80 vm 92-95:ssä, ja myös audi A6:ssa 1995-1997
ABT on tosiaankin 90hv hinnat alkaen versio, joita jotkut tuonu saksasta käytettynä. Ei siis ole kuulunut Suomen mallistoon. Kerran olin jo menossa ostamaaan tuollaista audi 80, mutta sitten selvisi että 90hv yksipisteruisku, niin kaupat jäi tekemättä.
Oppia ikä kaikki. Luulin jotta tuossa kulkuneuvossa olis ollu 90hv, mutta siinä onkin enempi. Suuttimet osaan laskea.