eli kyseessä on yamarin 575 ht.pohja on täynnä pieniä ja vähän isompia naarmuja.mitä pitäisi laittaa naarmuihin topcoattia vai ihan lasikuitu kittiä?mites se maalaus sitten mitä maalia ja monta kerrosta ja millä, ruiskulla vaiko telalla?
vene ollut järvikäytössä ja tulee myöskin järvikäyttöön.mitäköhän tälläinen kunnostus tulisi maksamaan jos itse tekisi?
vene ollut järvikäytössä ja tulee myöskin järvikäyttöön.mitäköhän tälläinen kunnostus tulisi maksamaan jos itse tekisi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Löydät sopivat 2 komponentti maalit ja tavittaessa myös kittiä.Hio pinta tarttumisen parantamiseksi,selvät kolot kittaa ja hio ne.Pienet halkeamat peittyy maalaamalla.Pyyhi hionta jälki asetoniin kostutetulla rätillä.Rajaa maalarin teipillä vesirajasta jos et koko runkoa maalaa.Käytä hyvä laatuista lakka pensseliä.Tai mohair telalla se sujuu myös.Älä vedä liian paksua kerrosta kerralla ettei ala valua,huomaat sen kyllä aika nopeasti.Helppo homma tehdä ihan harrastaja pohjalta.Turha maksaa tästä työstä muille,kai sille rahalle löytyy muitakin kohteita.
hiontaa pohja asetonilla ettei rasva/paska leviä joka paikkaan. sitten hio pohja ja täytä kolot poltesteri kitillä, hio kitatut kohdat.
Maalaa pohja topcoatilla jos haluat, se on toki paras aine pohjaan.
Sen päälle vedä pari kerrosta epoksi pikea (teoll.= halvempi) ja voi`la ei ku vanhalle selälle uistelemaan.
neuvoista.vielä kun kertoisitte minkä karheista hiomapaperia pitäisi käyttää ja paljonkohan sitä maalia menisi pohjaan siis vesirajan alapuolelle.
missäköhän hinnoissa nämä kaksi komponentti maalit on?
Terpol, Hempel