mikki+kuulokkeet vs koneet kajarit

Asensin Skype-keskusteluohjelman, ja sain puheen kuulumaan kuulokkeista. Kuitenkin nyt ei sitten kuulu enää koneen kaiuttimista musiikkia, vaan sekin kuuluu kuulokkeista. En haluaisi vaihdella johtoja koko ajan koneen takaa. Onko mahdollista jotenkin asetuksilla saada niin, että keskustelut voi käydä kuulokkeilla ja musiikin kuulumaan koneen kaiuttimista? Mulla ei tietäkseni ole kuin yksi paikka mihin kiinnittää tuo kaiutin johto.
2374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Voit hommata tietokoneliikkestä kaijutin reikeliin haarottajan, niin sit kuuluu musiikki kaijuttimista. Haarotin maksaa 3,50 -4,00 euroa.

Äänestä

2 hyvää tapaa kytkeä:

Vaihtoehto 1. Tämä tapa edellyttää, että tietokonekaiuttimessa on kuulokeliitäntä. Jos ei ole, siirry kohtaan 2.
Osta 3,5mm stereojatkojohto. (myydään usein nimellä 3,5mm kuulokejatkojohto) Kytke näin:

PC:n Mikrofoniliitin - em. jatkojohto - mikrofoni
PC:n kaiutin/kuulokeliitin - PC-kaiuttimet
Kaiuttimessa oleva kuulokeliitin - kuulokkeet

Viimeksimainitun irrotat, kun haluat kuunnella kaiuttimilla.

Vaihtoehto 2. Osta esim. Biltemasta "Media Hub". Siihen saat liitettyä PC:n molemmat em. liittimet, PC-kaiuttimet ja kuulokemikin (kuulokemikille 2 liitintä: kuulokkeet mikki)

Toisen kirjoittajan ratkaisua (haaroituspalikka) en suosittele. Tu palikka kun toimii vipuvartena, jolloin siihen liitettyjen kahden liittimen paino toimii vipuvarren takaa vääntäen entistä lujempaa äänikortin antoliitintä. Se ei pidemmän päälle kestä vääntöä, vaan sen juotokset irtoavat piirilevyltä, ja ääni alkaa pätkiä.

Haaroituspiuhassakin on sama ongelma, joskin hieman lievempänä, joten sitäkään (suoraan äänikorttiin liitettynä) en suosittele.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ninni kirjoitti:

Asensin Skype-keskusteluohjelman, ja sain puheen kuulumaan kuulokkeista. Kuitenkin nyt ei sitten kuulu enää koneen kaiuttimista musiikkia, vaan sekin kuuluu kuulokkeista. En haluaisi vaihdella johtoja koko ajan koneen takaa. Onko mahdollista jotenkin asetuksilla saada niin, että keskustelut voi käydä kuulokkeilla ja musiikin kuulumaan koneen kaiuttimista? Mulla ei tietäkseni ole kuin yksi paikka mihin kiinnittää tuo kaiutin johto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu