Olen hankkimassa saksan tuonti volvoa vm:2000 uuskorista 2,5 tdi koneella.Riittääkö talvella lämpö ilman polttoaine käyttöistä lisälämppäriä?Lohkolämmitin autoon on asennettu suomessa myyjän toimesta.
v70 tdi
volvo kuume
72318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
itselläni oli samanlainen mutta olen jo myynyt sen ainut huono puoli oli että se on iso ääninen verrattuna volvon omaan koneeseen ja volvossa on kalliit huollot.jalkatiloihin eteen ei riitä pakkasella lämpö en tiedä mistä johtuu
Itselläni on V70 2,5TDi vm.2000.
Ostin auton kesällä ja heti ensimmäisillä pakkasilla selvisi ettei auto ollut mitenkään lämmin kulkuneuvo. 5-10 asteen pakkasilla vaati moottorin lämpöjen nousu normaaliin n. 10 km maantie ajon, eikä sisällä silloinkaan hiki tullut. Asennutin lisälämmittinen kellolla ja nyt ei ole ollut mitään ongelmia lämpöjen kanssa edes kovilla pakkasilla.
ainoa hyvä asia tossa volvossa on toi moottori.
Saksassa tilastojen mukaan volvot kaikista eniten tielle jääneet.
V70:ssä vaihtui moottori vm.2001 alkaen. Uusi moottori kuluttaa vähemmän ja on parempi muutenkin.
Eli suosittelen vm.2001 malleja
Kyllä tiesin.Tänään vaihdoin volvo v70 2,4d vm:2002.Mukavalta autolta tuntuu.Paljon hiljaisempi kuin volkkarin koneella oleva.
Tämän talvisten kokemusten mukaan pärjää vielä
-32 asteessa. Tosin kaveri, joka oli kesä- kengissä ja sukissa valitti lattiaviileyttä.
ja hyvin tuli vielä työajot tehtyä! Ei mitään ongelmia! Lämmittää vain piti yön yli, siis säteilylämmittimellä roikan nokassa. Lämmöt pysyy puolessa välissä lähes, kun tukkii keulan esim. pahvilla! Jalkoille ei tosin liian lämmin. En voi valittaa! Tyytyväinen olen saksan tuontiin.