Teen esitelmää dementikon fyysisen toimintakyvyn ylläpitämisestä ja erityisliikunnasta heille. Olisiko jollakin mainita jotakin hyvää kirjallisuutta siihen. Olen kirjastosta kyllä etsinyt mutta kaikki on jotakin ennen vuotta 2000 julkaistu, pitäisi olla uudempaa materiaalia.
kuntoutusratkaisuja
dementikoille
4928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisikohan mahdollista, että vanhustyön keskusliitosta löytyisi jotain. Itse olen sieltä netin kautta tilannut meidän kodin muisteluhetki ihan virike toimintaa varten, ja tämäkin on vuodelta 1998, mutta eiköhän sieltä voisi uudempiakin kirjoja löytyä
Onhan niitä olemassa, etkö löydä kirjastoista asiasanahaulla, vaikkapa sanoilla kuntoutus dementia? Kirjaston väki on aika pätevää löytämään sellaistakin , mitä itse ei osaa etsiä.
Muistaakseni on olemassa kirja tai opas "Dementoituvan kuntoutuksen lupaus". Tuolta Alzheimer-liitosta (mikä lie sen virallinen nimi) saa myös hyviä ja uusia oppaita.
Oman kokemuksen perusteella dementoituvan kuntoustus ei ole mitenkään helppoa ja se selittää kirjallisuuden vähyyttä. Sehän pitäisi olla vaikkapa perunoiden kuorimista, vaatteiden pukemista, polttopuun kantamista ja muita sellaisten tavallisten taitojen säilyttämiseen tähtäävää toimintaa jonkun napinnäpräyksen sijaan.
Oletko muistanut tehdesssäsi työtäsi, tärkeän asian, eli oman kehon tunnistamisen.
Yhdessä kuntoutuskoulutuksessa opettaja painoti juuri näitä kehon tunnistamisharjoituksia kovasti. Dementoitunut ei välttämättä "tunnista ja hahmota" kehoaan joten ennen jokaista ns. jumppahetkeä olisi tärkeää taputella koko keho, että tuntisi sen rajat, tai siis hahmottaa missä on kehon ulkoreunat! Samalla siihä tulee taivutuksia ja rentouttaa kivasti!
viime vuonna loppuneesta projektista hyvä loppuraportti:
www:dementiakuntoutus.fi