kuntoutusratkaisuja

dementikoille

Teen esitelmää dementikon fyysisen toimintakyvyn ylläpitämisestä ja erityisliikunnasta heille. Olisiko jollakin mainita jotakin hyvää kirjallisuutta siihen. Olen kirjastosta kyllä etsinyt mutta kaikki on jotakin ennen vuotta 2000 julkaistu, pitäisi olla uudempaa materiaalia.

4

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirpale

      Olisikohan mahdollista, että vanhustyön keskusliitosta löytyisi jotain. Itse olen sieltä netin kautta tilannut meidän kodin muisteluhetki ihan virike toimintaa varten, ja tämäkin on vuodelta 1998, mutta eiköhän sieltä voisi uudempiakin kirjoja löytyä

      • omainen

        Onhan niitä olemassa, etkö löydä kirjastoista asiasanahaulla, vaikkapa sanoilla kuntoutus dementia? Kirjaston väki on aika pätevää löytämään sellaistakin , mitä itse ei osaa etsiä.
        Muistaakseni on olemassa kirja tai opas "Dementoituvan kuntoutuksen lupaus". Tuolta Alzheimer-liitosta (mikä lie sen virallinen nimi) saa myös hyviä ja uusia oppaita.
        Oman kokemuksen perusteella dementoituvan kuntoustus ei ole mitenkään helppoa ja se selittää kirjallisuuden vähyyttä. Sehän pitäisi olla vaikkapa perunoiden kuorimista, vaatteiden pukemista, polttopuun kantamista ja muita sellaisten tavallisten taitojen säilyttämiseen tähtäävää toimintaa jonkun napinnäpräyksen sijaan.


    • muistanut

      Oletko muistanut tehdesssäsi työtäsi, tärkeän asian, eli oman kehon tunnistamisen.
      Yhdessä kuntoutuskoulutuksessa opettaja painoti juuri näitä kehon tunnistamisharjoituksia kovasti. Dementoitunut ei välttämättä "tunnista ja hahmota" kehoaan joten ennen jokaista ns. jumppahetkeä olisi tärkeää taputella koko keho, että tuntisi sen rajat, tai siis hahmottaa missä on kehon ulkoreunat! Samalla siihä tulee taivutuksia ja rentouttaa kivasti!

    • nikki

      viime vuonna loppuneesta projektista hyvä loppuraportti:
      www:dementiakuntoutus.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2638
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1347
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      337
      1048
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      952
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      894
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      859
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      746
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      676
    Aihe