Minkälaisia oireita ja minkälainen hoito on kohdun laskeutumassa ja mistä se johtuu ?
Onko kohtalotovereita ?
Nimetön
1765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minulla oli kohdunlaskeuma joka hoidettiin poistamalla kohtu kokonaan. Kohdunpoisto ei tule kysymykseen jos haluaa vielä lapsia. Lievissä tapauksissa hoidoksi tarjotaan lantionpohjanlihasten vahvistamista jumpalla. Jos se ei auta niin sitten varmaan leikkaus olisi paikallaan, kohtua ei välttämättä tarvitse poistaa, vaan kirurgi kiristää paikkoja ettei laskeuma pahene. Mulla oireina oli painontunne emättimessä, joka paheni aina iltaa kohti.
Makuulla ollessa painontunne hävisi. Leikkauksessa korjattiin myös virtsarakonpohjan laskeuma ja peräsuolen laskeuma, jotka myös aiheuttivat oireita.
Mikä sitten aiheutti minulle laskeumat ? Lääkärin mukaan 3 nopeaa alatiesynnytystä ja myös oman kudostyypin heikkous altisti laskeumille. En olisi pystynyt jumpallakaan estämään tilannetta.