Maarit Björgen taas sairas kisojen alla

Watson

Björgen sairas taas! Kuumetta ja kurkkukipuja valittava Maarit menettää 4-5 päivää Norskien alkaneesta korkeanpaikanleiristä.Luultavasti ei myöskään hiihdä kuin yhden matkan Davosin mc kisoissa 4-5 helmikuuta.Mistä johtuu nämä Björgenin ja H.G.Pedersenin sairaudet aina ennen tai suurkisojen aikana.Monet väittävät sairauksien olevan geenidouppauksen sivuseurausta.

http://www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=301271

5

1113

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seuraus

      Kun suomalaiset karpaasit jäivät kiinni Lahdessa aikanaan, niin monelta meni lopullinen usko urheilun ns. "puhtauteen".
      Kuka mitenkin toimii.
      Turhaa on mietti yksittäisiä tapauksia.
      Urheilu on korkeasti palkattua tosi-teeveetä ja viihdettä.

      • Tämä Mr Watson on katkera sellaisista asioista joita SUOMALAISET hiihtäjät aiheuttivat Lahden kisojen aikana Varis myöhemmin ja nyt hän kehtaa syyttää siitä muita! Häpeä perkele!

        Ja luulisi hänen nyt olevan riemuissaan, sillä tuskin tällä sairastelulla on Björgenin hiihtoon kovin positiivista vaikutusta Torinoa ajatellen. Nooh, sehän vähän riippuu tilanteen vakavuudesta.

        Mutta jos muistellaan viime talven Obersdorfin MM-hiihtoja, niin eikös se ollut Kuitunen joka sairasti kisojen alussa? Oli se. Mutta Herra Watsonin mielestähän se oli tietenkin täysin viatonta. Tietenkin. Ja olikohan se Kaisa Varis joka sairasti Salt Lakessa? Oli oli oli.
        Suomalisethan sanovat aina muiden "sairastavan" doupatakseen vaikka ne on omat koirat jotka puree.


      • mussuttaa siitä
        Zip1 kirjoitti:

        Tämä Mr Watson on katkera sellaisista asioista joita SUOMALAISET hiihtäjät aiheuttivat Lahden kisojen aikana Varis myöhemmin ja nyt hän kehtaa syyttää siitä muita! Häpeä perkele!

        Ja luulisi hänen nyt olevan riemuissaan, sillä tuskin tällä sairastelulla on Björgenin hiihtoon kovin positiivista vaikutusta Torinoa ajatellen. Nooh, sehän vähän riippuu tilanteen vakavuudesta.

        Mutta jos muistellaan viime talven Obersdorfin MM-hiihtoja, niin eikös se ollut Kuitunen joka sairasti kisojen alussa? Oli se. Mutta Herra Watsonin mielestähän se oli tietenkin täysin viatonta. Tietenkin. Ja olikohan se Kaisa Varis joka sairasti Salt Lakessa? Oli oli oli.
        Suomalisethan sanovat aina muiden "sairastavan" doupatakseen vaikka ne on omat koirat jotka puree.

        lahdesta. Se on tunnustettu juttu ja kertoo siitä että suomen kuten monen muunkaan hiihtomaan historia ei ole puhdas. Tässä tullaankin asia ytimeen eli siihen voiko norjan hiihtomenestys dähleineen, skareineen ym käsittämättömän ylivoimasine hiihtäjineen perustua pelkkään kovaan harjoitteluun?
        Kun on tuollainen määrä norskeja eri portaissa fisissä ja wadassa ja missä kaikissa liekkään johtajina niin mahdollisuus järjestelmälliseen sääntöjen kiertoon on ollut ainakin olemassa.
        Taisi käydä niin että kun kaikesta huolimatta ei tullut tarpeeksi menestystä - suomi kyllä menestyi- niin tuo sama norski johtaja blokki keskittyi suomalaisten käryttämiseen lahdessa. Ja oli varmasti pitkään suunniteltu juttu iskeä juuri meidän kotikisoissa.


    • näinhän se menee norjalla.

      Torinossa sitten nähdään "kunnonajoituksen" mestari joka pitää muita pilkkanaan ottaen voitot kaikissa starteissaan sprinteistä normaalimatkoille.

    • Miten niin taas sairas????????????? Senkin paska.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      37
      2102
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      686
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      633
    4. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      492
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      490
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      64
      489
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      480
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      450
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      448
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      447
    Aihe