Voisko joku kertoa?
Kuinka kauan kestää
ulkomainen adoptio?
81043
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Adoptio on ulkomailta aika pitkä prosessi. Mutta lapsi tulee kotiin noin muutamassa vuodessa. Kunhan ensin on käyty kotimaan pyrokratia läpi. Tosin maakohtaisia eroja on olemassa.
Toivon että voimme jollain tavalla saada oman lapsen mutta en pidä mahdottomana adoptiotakaan.
...niin adoptiolapsi on aivan yhtä "oma" kuin biologinen lapsi... :)
...siitä se lähtee, ne ajatukset adoptiosta...Niinkuin yksi aihetta käsittelevä kirja on suunnilleen nimeltään: "Sydämessä kasvanut..." (vertailukohtana vatsassa kasvaneisiin...)
Älä turhaan ole onneton! Jos ette omaa lasta saa, adoptio on hyvä vaihtoehto! (huolimatta tämän palstan negatiivis-sävytteisistä puheenaiheista...!)
Adoptio ulkomailta vaatii kärsivällisyyttä ja aikaa, siksi ei kannata turhaan lykätä päätöstä vaan ottaa rohkeasti yhteyttä adoptiopalvelunantajiin tai oman kunnan sosiaalityöntekijään! Jo adoptioneuvontavaihe kestää minimissään puoli vuotta, ja jos lupa adoptioon Suomen viranomaisilta eli adoptiolautakunnalta sos. ja terveysministeriöstä irtoaa, alkaa maa-valinnan jälkeen varsinainen lapsen odotus, joka vaihtelee parista kuukaudesta pariin vuoteenkin. Joillakin adoptio saattaa olla suht nopeakin prosessi, mutta yleensä ottaa sen pari vuotta.
Tsemppiä, älä menetä toivoasi!
...juu adoptiolapsi on "oma", samalla tavalla kuin biologinenkin. Mutta yleensähän puhekielessä tarkoitetaan "omalla" sitä biologisuutta, minkä ymmärrän hyvin... Mutta raskaus ja adoptio ovat ihan erilaisia tapoja tulla vanhemmaksi. Lopputuloshan on tietty sama: oma lapsi.
Voin kertoa sen verran, että juuri maanantaina päättyi meidän adoptioprosessimme lopullisesti ja kun laskin , niin 8,5 vuotta meni kahden lapsen saamiseen, hurja aika, joten jos olette aikeissa niin aloittakaa nopeasti. Pelkästään prosessin aloittamiseen menee melkein vuosi, jonot ovat kovat, siihen sitten vuosi keskusteluja, papereiden täyttämisiä yms ja sitten se, tuskastuttava odottaminen.
Tällä hetkellä minimi taitaa olla koko maassa 1,5 vuotta ja maksimi suurinpiirtein 3 vuotta ellei toivo jotain tosi erikoista (terveitä vauvakaksosia, sisaruksia) tai tule ongelmia kohdemaassa. Keskimääräinen aika taitaa olla tuo 1,5-hieman yli 2 vuotta. Lue lisää esim. Interpedian nettisivuilta. Lue myös Adoptioperheet ry:n sivut.
Kun me olimme ensimmäisessä info-tilaisuudessa, niin siitä 2½ vuoden kuluttua saimme ihanan ja ikioman pienen tytöntyllerön syliimme. Hänet merkitään sukupuuhumme ja hän toivottavasti tuo minulle lapsenlapsia joskus. Häntä ei ollut varastettu tai huijattu biologisilta vanhemmiltaan, vaan heitä etsittiin puoli vuotta. Tämä tiedoksi myös adoption vastustajille, joita jostain syystä pyörii palstalla hyvin aggressiivisena.