Lämmityslaitteen säätimien taustavalot on pimeänä, säätimien (yhden joka irtosi) takaa ei löydy poltinta. Pitääkö mittaristoa ympäröivä kovamuovi irroittaa. Löysin vain kaksi ruuvia, mittarien kahta puolta. Miten muuten on kiinni ?
Vasemmalla puolella valokatkaisijan poltin on myös pimeä, miten sen saa vaihdettua? Onko siinäkin ympäröivä kehys irroitettava. Miten ?
Vasemmalla puolella valokatkaisijan poltin on myös pimeä, miten sen saa vaihdettua? Onko siinäkin ympäröivä kehys irroitettava. Miten ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kohtalaisen helppo homma; Ensin keskikonsolin ruuvit auki, joista kolme sijaitsee penkkien välisen kasettilokeron pohjalla, kaksi tuhkakupin ja sytyttimen ympärysmuovin alla sekä muutamia konsolin sivuilla etujalkatiloissa.
Konsolia ei tarvitse poistaa kokonaan, kunhan se liikkuu vapaasti. Seuraavaksi vedetään radio irti irrotustyökalulla.
Kun Radio on irti, lämmönsäätimien ympärysmuovin ruuveihin (2kpl) pääsee käsiksi, sijaitsevat radiolokeron molemmin puolin. Kun ruuvit on auki lämmönsäädinpakettia voi alkaa vetää ulospäin sen verran, että polttimokannat ovat näkyvissä (lämmönsäätimen levyn takana)
Valokatkaisimen paneli lähtee kampeamalla irti.
Vielä sen verran korjausta, että kannattaa ensin kokeilla riittääkö pelkkä radion irrotus ne ruuvit siellä radiotilan sivuilla. Konsolia ei välttämättä tarvitse irrottaa, jos se antaa tarpeeksi periksi.
Kiitos neuvosta. Kokeillaan