Nyt kerron teille lapsen suusta kuultu...

Perheen kuopus tuli koulusta kotiin tuohtuneena ja hivenen kateellisena ehkä. Häntä kun harmitti ettei heillä ollut yhtään ainoaa eläintä ja jollakin on kaikki mahdolliset elukat.

Hän sanoi äidilleen hiukan masentuneessa sävyssä kuinka Maija oli saanut jälleen uuden kotieläimen..)) Voi surkeus aiattele nyt äiti Maijalla on koira,kissa,kani, marsu ja papukaija. Nyt hän on vielä kaiken tämän eläin maarän lisäksi saanut "lapamadonkin"..?
9540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

katseli taivaalle näki siellä helikopterin ja huusi äidille sormipystyssä. Äiti, äiti )) auto on menny rikki!!

Äänestä
  • harjasi hiuksia peilin edessä ja totesi:voi,voi kyllä jo alkaa harmaata näkymään hiuksissani!

    Äänestä

  • mummon luona kirjoitti:

    harjasi hiuksia peilin edessä ja totesi:voi,voi kyllä jo alkaa harmaata näkymään hiuksissani!

    Keskustelimme mieheni kanssa kannattaisko värjätä hiukset,kun on harmaita,johon otti Jussi 4v osaa sanomalla,että ole mummo harmaa,kun meijän äiti on plomsi.

    Äänestä

Tosi tarina muuten tämäkin, perheessä oli paljon omia kotieläimiä myös,
isä tuli tallinnasta kotiin ja sanoi muutaman päivän kuluttua vaimolleen
*toin uusia kotieläimiä*..mutta hankaliapa kotieläimiä isä oli tuonut(satiaisia) sillä lääkekuurin lisäksi alkoi suursiivous..lakanat pesuun.Ja kun kaikki kotieläimet hetkellisesti laskettiin oli niitä 25 näkyvillä:-)

Äänestä

Muistatteko vielä Uncle Ben's riisimainoksen 70-luvulta. Lapsenhoitajamme oli pudottanut riisipaketin ja riisit levisivät ympäri lattiaa, jolloin 3-vuotiaamme tokaisi: "Onpa pahuksen irtonaista riisiä!"

Pestessäni pihalle nostamaani tuulikaapin kumimattoa Andyllä seiso samainen mainosten uhri hämmästyttävän tarkkaavaisena vieressäni ja kysyi hetken kuluttua pettyneellä äänellä: "Äiti, koska se räjähtää?"

Äänestä
  • Että on mukavia noi lapset.

    Äänestä

laittanut aikoinaan ylös lasteni mukavia lausahduksia...en muista enää läheskään kaikkia..

Vanhempi tyttäremme opetteli lukemaan itsekseen viisivuotiaana ja tavasi sitten minulle ylpeänä: tee ee, te - äm oo, mo (te-mo) on televisio..ja gröö ön gröön (gröö - öngröön) on Ghrön..(oli pihalla olleen leikkikaverin sukunimi) :))

Jonkun ajan päästä hän tuli, aikuisten kirjan kanssa ja kysyi minulta että lukeeko tässä niin ja niin.. hän oli oppinut lukemaan ilman sen kummempaa opetusta..:))

Äänestä
  • silmin kuinka tärkeänä pikkuisesi luki sinulle.
    Se on totta, minuakin harmittaa toi, ettei tullut laitettua kaikkia hauskoja kommentteja muistiin.

    Äänestä

Kristian 3vuotta söi ruokaansa rauhallisena ajatuksissaan. Yhtäkkiä hänen Iso sisko hyppäsi ylös tuoliltaan kun ampiainen hyrräsi ympärillä. Tytöltä pääsi muutama kirosana siinä riehuessaan ja ajaessaan ampiaista tiehensä. Kristian istui ja katseli siskoaan ja yhtäkkiä sanoi totisella naamalla ei kirota "bammia" ....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annelie* * * kirjoitti:

Perheen kuopus tuli koulusta kotiin tuohtuneena ja hivenen kateellisena ehkä. Häntä kun harmitti ettei heillä ollut yhtään ainoaa eläintä ja jollakin on kaikki mahdolliset elukat.

Hän sanoi äidilleen hiukan masentuneessa sävyssä kuinka Maija oli saanut jälleen uuden kotieläimen..)) Voi surkeus aiattele nyt äiti Maijalla on koira,kissa,kani, marsu ja papukaija. Nyt hän on vielä kaiken tämän eläin maarän lisäksi saanut "lapamadonkin"..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu