hei.. olen 15 vuotia.. olen harrastanut seksiä usein ja käyttänyt aina ehkäisyä olemme poikakaverini kanssa aina myös varmistanut että kumi ei ole mennyt puhki.. nyt kuitenkin paein päivän ajan rintojani on aristanut ja ne ovat vähän turvonneet,olen lukenut asiasat netistä ja kaikki vinkit liittyisivät raskauteen... onko mitään muuta keinoa rintojen arkuudesta kuin olla raskaana siis mistä s evoisi johtua...:/:(
arat rinnat
pelästynyt
39592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
nyt pelästy! rintojen arkuus voi johtua mistä vaan! siitä että ne kasvaa tai että on menkat tulossa! jos olette noin huolellisia olleet niin en usko että oot raskaana! jos menkat ei kuitenkaan ala niin mee sitten ihmeessä terveydenhoitajan juttusille! sinuna en kuitenkaan huolestuisi.
aiheuttaa hormooniheilahduksillaan rintojen arkuutta vielä aikuisenakin.Se menee aina ohi hetken päästä.Jos alkaa maitoa tihkua sit kannattaa olla huolissaan.Raskaus aiheuttaa myös pahoinvointia ja joskus navasta lähtee alaspäin sellainen ruskea viiva kun on raskaana.Rintojen päät tummuvat ruskehtaviksi.teineillä ne ovat vaaleanpunaiset.Ja tietysti vatsa alkaa pyöristyä somasti kun vauveli siellä hakee elintilaa itselleen.Kannattaa olla viisas seksileikeissään niinkuin olet ollut.Seksi ei ole edes hauskaa jos pitää koko ajan pelätä kuollakseen että on raskaana.Avioliitossa se on paljon kivempaa..turvallista..kaikkien kannalta.Turvallista seksiä!!!
Olen lueskellut näitä ja pohtinut oman hormonikierukkani luotettavuutta! No, tein 5 (!) raskaustestiä, kaikki negatiisivisiä ja kävin vielä lääkärillä; kierukka nätisti paikallaan ja kaikki ok, ei raskaana! Vaan rinnat on ihan kamalan arat...lääkäri kysyi miten olen syönyt viime aikoina? Hän kertoi että vähänkin raskaamman, suolapitoisen ruuan syöminen voi vaikuttaa rintoihin merkittäväsi, sillä niihin kerääntyy nestettä nopeammin kuin muualle kehoon. Joten mietin heti miten on joulun aikaan tullut popsittua kaikkea ihanaa ja liikkuminenkin on jäänyt vähemmälle kun on vaan istuttu kotona seurustelemassa suvun kanssa. Ja nyt kun olen ollut taas "normaali" ruualla ja liikkunut, voin huoletta napata rintsikat illalla pois, eikä ole ihan kamala tunne! Ja juokseminen onnistuu taas!
Ja lääkäri muistutti myös, että hormoonikierukka on oikeasti varmempi kuin sterilisaatio, joten Mirenan käyttäjät voivat olla rauhassa, vaikka täällä palstoilla onkin muutama promillepoikkeus tullut raskaaksi. Ehkä heillä h-kierukka on ollut pois paikoiltaan tms.???
Hyvää vuotta 2008 kaikille!