Onko kukaan tilannu saksasta

Hei!
Onkohan kukaan tilannu saksasta vaunuja osoitteesta mypram.de? Voisko selventää mulle kielinerolle, mitä maksuja vaunujen ostoon tulee niiden hinnan lisäksi?
33364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Saksasta selaisesta firmasta kuin My Toys. Nettiosoite taisi olla www.mytoys.fi.
Tosin en tilannu vaunuja mutta tilasin turvaistuimen ja siihen liitettävän ratasosan. Toimitus vei pari viikkoa, koska paketti lähti ensin vahingossa Tanskaan. Firman asiakaspalvelu kyllä toimi erittäin hyvin, kun selviteltiin missä toimitus viipyi. Olen ihan tyytyväinen. Hintaan tuli vain postikulut n. 17 euroa, koska ostohinnassa oli jo Saksan alv mukana.

Äänestä

Kun yksityishenkilöt ostavat jotain EU-maista, niissä on aina myyjämaan ALV mukana kun myyjämä on firma. Tavara toimitetaan suoraan postiin tai eräissä tapauksissa se voidaan toimittaa perille myös kuriirilla tai rahtina. Postituskulut ovat tavaran hinnan ohella ainoa lisäkulu.
EU maihin on mahdollista tehdä Euro-maksusiirto, joka ei maksa enempää kuin laskun maksu kotimaassa. Myyjän IBAN ja BIC tunnukset on tiedettävä. Eräät nettimyyjät ottavat myös maksun luottokortilla, jolloin on syytä tarkistaa, että maksua tehdessä linja on suojattu.
Ebay-huutokaupasta ostettaessa voi maksun usein tehdä myös yksityishenkilöille ns. Paypal-järjestelmän kautta (edellyttää VISA-korttia, on turvallinen).

Äänestä

Mitä tulee tuohon ALV:hen, niin www.pingpong-online.com nettikaupassa suomalaiset tilaajat maksavat Suomen ALV:n mukaan 22% ja sitten yhteenvedossa suomalaiset saavat 6% alennuksen. Kätevää :)

Me tilasimme Teutonia Mistral 2006 vaunut Saksasta www.pingpong-online.com nettikaupasta (->product overview->special offer). Siellä yhdistelmärattaat + kantokoppa + ilmarenkaat + tuulisuoja maksoivat 499 eur. Kantokopan voi valita kovan tai pehmeän. Hoitolaukku maksoi 50 eur ja hyttyssuoja 6 eur. Koko paketin hinnaksi tuli 555 eur. Suomessa vastaava kokoonpano olisi maksanut esim. AT-Lastenturvassa yli 800 eur.

Soitin tilauksen jälkeen Saksaan englanninkieliseen asiakaspalveluun ja kyselin mitä värejä olisi saatavana nopeimmin. Mitään meidän ennakkoon katsomasta 5 väristä ei ollut varastossa joten en muuttanut väriä. Pyysin lähettämään maksulomakkeen sähköpostiin ja maksoin tilauksen tilisiirrolla.

Tilauksen tein 13.03.2006 ja 24.03.2006 tuli UPS:ilta ilmoitus sähköpostiin, että he ovat saaneet 18kg painoisen paketin meille toimitettavaksi. Sen jälkeen tilausta(pakettia) oli mahdollista seurata netistä. 28.03.2006 aamulla UPS:in kuljettaja soitti ja kysyi sopiiko toimitus klo 12-15. Sanoin, että olen silloin töissä ja he lupasivat toimittaa paketin työpaikalle. Toimitus tuli klo 13 ja kaikki tilatut tavarat olivat mukana ja ehjiä. Olen todella tyytyväinen - säästin lähes 300 eur verrattuna Suomen hintoihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuiisi kirjoitti:

Hei!
Onkohan kukaan tilannu saksasta vaunuja osoitteesta mypram.de? Voisko selventää mulle kielinerolle, mitä maksuja vaunujen ostoon tulee niiden hinnan lisäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu