väitöstilaisuuden kesto ja pukukoodi

kiitos

hei.

kysyn kuinka kauan väitöstilaisuus about kestää?

ja jos menen katsomaan, tuleeko minun laittaa frakki päälle vai voinko osallistua katsojana tilaisuuteen normaalissa vaatetuksessani? ;)

thank you

7

2938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukka-Maaria

      Väitöstilaisuus kestää 2-4 tuntia.
      Katsojana ei missään tapauksessa frankkia :). Normaali siisti työasu riittää. Työtoverit tulevat usein työasussa paikalle.

      • tai tumma

        puku vasta karonkkaan eli iltajuhlaan!


    • ...on...

      ...naamiaispukukoodi tänä vuonna. Siis kaikissa väitöstilaisuuksissa. Pukeudu siis draculaksi tai playboy-pupuksi, ettei tarvitse hävetä.

    • OKL-opiskelija

      Olen ollut kahden perheenjäseneni väitöstilaisuudessa, ja kummassakaan ei ollut porukkaa juhlavaatteissa. Siistit vaatteet kannattaa laittaa päälle, jos varta vasten menet katsomaan väitöstä. Jos taas olet opiskelija tai vaikka tutkimuskaveri niin voit mennä ihan normaaleissa vaatteissasi. Minä olin polvipituisessa hameessa, saappaissa ja tavallisessa, sievässä paidassa.

      Iltajuhlassa eri karonkassa on taas tosi iso moka jos ei ole pukeutunut viimeisen päälle. Minulla oli musta iltapuku, ja miehillä mustat puvut (aika harvalla loppusissaan on oikeaa frakkia, mutta jos sellainen löytyy, se kannattaa laittaa päälle).

    • wqw1

      Voiko ihan ulkopuolisena mennä katsomaan väitöksiä ja missä niitä pidetään?

      • wqw2

        voitte lähettää vastauksen edelliseen kysymyksiin
        sähköpostiosoitteen [email protected] kautta.


      • Ei kun menoksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2293
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      989
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      850
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      821
    8. 36
      776
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      775
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe