Onko kukaan rakentanut em. auton ilmanottoa uusiksi? GTi Magazinessa 5/01 oli testi vapaavirtaussuodattimista, jonka Green Filterin Twister voitti. Fordin 1.8-moottorissa tällä oli saatu n. 10hv tehonlisäys joka sinänsä tuntuu paljolta. Millainenkohan vaikutus olisi VTS:ssä? Ainakin halpoja lisähevosia nuo ovat jos suodatin maksaa 150 euroa.
Olisiko kenties joku toinen vaihtoehto parempi kuin Twister, ja miten suodattimen kiinnitys: onko alkuperäisiä kiinnityskohtia mahdollista helposti käyttää hyödykseen ja minne skuuppi / putki suodattimesta kannattaa vetää? Alkuperäisessä suodattimessahan kylmä ilma otetaan helman alta.
Ehdotuksia, vinkkejä ja kokemuksia otetaan vastaan ennen kuin mitään hankitaan tai tehdään :) Autohan on vm. 2002.
Muutkin virityskeinot ja kokemukset niistä kiinnostavat.
Olisiko kenties joku toinen vaihtoehto parempi kuin Twister, ja miten suodattimen kiinnitys: onko alkuperäisiä kiinnityskohtia mahdollista helposti käyttää hyödykseen ja minne skuuppi / putki suodattimesta kannattaa vetää? Alkuperäisessä suodattimessahan kylmä ilma otetaan helman alta.
Ehdotuksia, vinkkejä ja kokemuksia otetaan vastaan ennen kuin mitään hankitaan tai tehdään :) Autohan on vm. 2002.
Muutkin virityskeinot ja kokemukset niistä kiinnostavat.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pahoittelut, viesti tuli teknisistä ongelmista johtuen kaksi kertaa. Lisäsin toiseen auton vuosimallin mutta konehuoneen puoleltahan nuo kaikki VTS:t taitavat olla samanlaisia...
Ainakin omassa VTS:ssä alkuperäinen imuputki ottaa viileän imuilman maskin takaa eikä helman alta, tässä siis olisi yksi ero vuosimallien välillä.
Itseasiassa kirjoitin tuohon ihan muuta kuin ajattelin: siis alkuperäinen suodatinkotelo ottaa ilman snorkkelin kautta joka on maskin takana. Eli siis maskin yläpuolelta eikä sen alta. Todennäköisesti täysin identtisiä ovat tuolta osin vm. 1998-2002.
Vaikutusta asiaan on helppo kokeilla.
Heitä se imuletku keulagrillin ja puhdistinkotelon väliltä autotallin hyllylle. Se irtoaa yhdella Torx ruuvilla joka on hyvin näkyvillä poikkipalkin päällä. Varmista samalla että itse filtteri on uusi.
Noin 80 mm imuaukko teoriassa pitäisi riittää noille tehoille. Asiaahan voi parantaa
poraamalla se puhdistin kotelo täyteen reikiä.
Eikä maksa mitään.
Operaaation jälkeen imuäänet ovat ainakin autenttiset...
Olen kokeillut, ei havaittavaa vaikutusta ilman mittareita. Korvillaan tosiaan kuulee eron äänessä ja sen huomaa myös ohikulkijat kun lyö luukut auki
liikennevaloissa (päät kääntyy...)
Lueskelen mielelläni kokemuksiasi.
Ehkä en vain havainnut vaikutusta...
Selkein parannus on ollut renkaiden vaihdolla tuohon 195/50R15 halpis-kokoon. Nopeusmittari näyttää pieleen reilusti ja kokonaisvälitys lyhentyy mukavasti -> Nopeusviisari heilahtaa toista sekuntia rivakammin satkun lukemiin!
Ihan oikeesti, kaverit ovat kateellisia kun kerrot käyttäväsi Masinolia...(tankissa)
Eräs mielenkiintoinen kysymys on kuinka paljon patopainetta tuo alkuperäinen ilmanotto tarjoaa
huippunopeuden tuntumassa?
No niin taas meni Citroen Sport osastolle, menen
huoltamaan tota mun BX 14...