sokerirasitustesti

ensi viikolla menen sokerirasitustestiin... minkälaisia arvoja oletta siellä saaneet? ja tietääkö kukaan mitkä ns. normaaliarvoja ovat?
51519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei!
Minä kävin tuossa n. kuukaus sitten sokerirasituksissa ja selvisin "puhtain paperein".

Ainakin se, mitä mulle on neuvolassa sanottu noista arvoista, on se, että sen paastosokerin on oltava viiden tietämillä tai alle (itellä oli 5.1 eli just sallitun rajalla kuulema), sokerilitkun juomisen jälkeen arvon pitää olla alle 10 (itellä 6.6) ja viimeinen arvo pitää olla muistaakseni myös alle 5 (mulla 3.4).

Jos oon ihan täysin väärässä, niin saapi korjata! :) Mut näin ainakin miulle sanottiin. Eikä tullut mitään jatkotoimenpiteitä vaikka se paastoarvo olikin siinä ja rajalla. :)

Äänestä
  • Kävin sokerirasitustestissä raskausviikolla 26. selvisin myös puhtain paperein, eli arvot olivat: oh:4,2 1h:8,0 2h:6,9

    Äänestä

  • 8.7, muuten kuten edellä eli 5.1 ja 10.

    Äänestä

kävin viikolla 34 koska pissassa toistuvasti gluk plussalla. Arvot oli 4,0 5,0 ja 4,4

Äänestä

minä olen just parhaillaan testeissä ja tähän mennessä paasto oli 3,8 ja litkun jälk. 8 ja nyt vielä 20 min. h-hetkeen mitä se näyttää. Kiitos teille arvoista, uskon että ne on noin, kun just olen etsimässä sitä tietoa täältä tieteellisestä kirjastosta että paljonko ne saapi olla...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 25+1 kirjoitti:

ensi viikolla menen sokerirasitustestiin... minkälaisia arvoja oletta siellä saaneet? ja tietääkö kukaan mitkä ns. normaaliarvoja ovat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu