Voisko joku helppii

Moi.

Oon koneiden kaa ongelma, koska oon vasta aloittelija.

Tähän näyttöön tulee koko ajan sellasia ihmeellisii tekstei, ja kone sammuu itsestään tosi usein. Nii ja sit tulee yhtäkkiä ruutuun vaik alastomii naisii.
Mikä se sellanen virus-ohjelma on? kaveri puhu jostain sellasesta. En mä kyl mitää sellast viitsis, ku en osaa käyttää ku tosiaan oon just aloittelija. Mitähän säätöi mun pitäs tähä laittaa että toi sammuminen loppuis. Näytön asetuksista varmaan saa pois ne muijien kuvat mut mite? voisko joku helppii? Kiitti
4517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mene ja myy koneesi pois ja osta tilalle Apple, tai käske jonkun tulla asentamaan nykyiseen koneeseesi joku helppo linux, kuten Mandriva tai Suse.

Windows on sinulle näköjään aivan liian vaikea järjestelmä, ja noilla taidoilla et tule koskaan saamaan sitä toimimaan ilman jatkuvaa ulkopuolista apua.

Äänestä
  • Oliskohan ollut tarpeen vähän opastaa kaupassa, mitä koneesi ensimmäiseksi tarvitsee. Vai ostitko käytetyn. Noilla antamillasi tiedoilla sinulta puuttuu virustorjuntaohjelma, koneessasi on haittaohjelmia, viruksia/troijalaisia, näytön asetuksista ei haittaohjelmat poistu. Jospa kunntelisit sitä kaveriasi, puhui asiaa. Virustorjuntaohjelmaa ei juurikaan tarvitse käyttää, se osaa hoitaa hommansa. Palomuurikin saattaa puuttua?

    Äänestä

  • myyjäpuoli... kirjoitti:

    Oliskohan ollut tarpeen vähän opastaa kaupassa, mitä koneesi ensimmäiseksi tarvitsee. Vai ostitko käytetyn. Noilla antamillasi tiedoilla sinulta puuttuu virustorjuntaohjelma, koneessasi on haittaohjelmia, viruksia/troijalaisia, näytön asetuksista ei haittaohjelmat poistu. Jospa kunntelisit sitä kaveriasi, puhui asiaa. Virustorjuntaohjelmaa ei juurikaan tarvitse käyttää, se osaa hoitaa hommansa. Palomuurikin saattaa puuttua?

    Jos kone on ostettu jostain Gigantista tai Veikon Koneesta, miten kukaan olisi voinut osata aloittajaa kunnolla neuvoa?

    Ne tötterötukkaiset 20-30 vuotiaat merkonomimyyjät kun myyvät myös pakastimia, leivänpaahtimia ja pesukoneita. Tietotekniikassa heidän osaamisensa saattaa rajoittua surffailuun ja wareleffojen polttamiseen.

    Äänestä

ole voinut elää niin pimennossa että ei olisi kuullut virusturva ohjelmista. Taisit nyt vaan heittää provo kyssärin (toivottavasti)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janette85 kirjoitti:

Moi.

Oon koneiden kaa ongelma, koska oon vasta aloittelija.

Tähän näyttöön tulee koko ajan sellasia ihmeellisii tekstei, ja kone sammuu itsestään tosi usein. Nii ja sit tulee yhtäkkiä ruutuun vaik alastomii naisii.
Mikä se sellanen virus-ohjelma on? kaveri puhu jostain sellasesta. En mä kyl mitää sellast viitsis, ku en osaa käyttää ku tosiaan oon just aloittelija. Mitähän säätöi mun pitäs tähä laittaa että toi sammuminen loppuis. Näytön asetuksista varmaan saa pois ne muijien kuvat mut mite? voisko joku helppii? Kiitti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu