Volvo ei toimi nollakelillä

Juizzi

Ongelma ois se ,et Volvo(440 1.8 -94) rupee temppuileen talvisin ,jos on ns. nollakeli et vettä vähän tihkuttaa. Ni volvalla voi kyllä hetken ajaa ,mut se rupee nykiin ja sit vaan sammuu ja ei käyntiin kirveelläkään, mut kun se o siinä about pari tuntii ni sit taas käyntiin. Epäilen et jonnekin pääsee sillon kosteutta koska vikaa ei esiinny kesällä vaikka satais kaatamalla tai talvi pakksella. Onko kellään mitä neuvoo?

3

1029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......................

      niin ainakin kaasutinmoottorit rupee helposti jäätämään...("1.8" -ilman iitä).

    • luulen

      virran jakaja!

    • 460SE

      välillä saattoi olla ettei auto inahtanutkaan vaikka startti pyöritti konetta minuuttitolkulla mutta kun jätti puoleksikin tunniksi seisomaan hyrähti laakista tosin melkoisen bensanhajun kera.

      mielestäni tuo tapahtui yleensä kostealla kelillä mutta ongelman aiheuttajaksi paljastui lopulta ihan tavallinen bensapumpun rele (kyseessä siis monipisteruisku) joka on käsittääkseni tyyppivika 400-sarjan ruiskuissa.

      Täsmälleen samanlainen rele löytyi Motonetin hyllystä (ihan yleisosa siis) ja maksoi vajaat 5€. Tuohon hintaan kannattaa vaihtaa vaikka ihan kokeeksi, kulahtavat ilmeisesti kaikista vanhoista ennemmin tai myöhemmin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4502
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2473
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1655
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      244
      1508
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1400
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1307
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1229
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1221
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1212
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      976
    Aihe