Mahasta pistää

Onkohan toi ihan normaalia, kun mulla alkaa aina pistämään oikeelta puolelta mahaa, kun mä kävelen? Ei tarvii kävellä ees kovin nopeeta, sit ku sattuu ni yritän hiljentää tahtia, mut edelleen sattuu. Mulla oli lääkäri vähän aikaa sit supistusten takia ja mun piti samalla kysyy tosta kivusta, mut en sit muistanu sitä enää siellä. Ens viikolla ois neuvola, mut ei se viimekskään sanonu siihen oikein mitään, ku käski vaan kysyy lääkäriltä. Onko muilla kokemusta tollasesta?
4632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mullakin pisti kyljestä samoihin aikoihin. Nyt loppuraskaudesta pistäminen ei enää vaivaa. Tuskin kovinkaan vaarallista, mutta kylläkin tylsää, kun kävelystä tulee hidasta.

Äänestä

Mulla parhaillaan 22 4 ja viime viikolla kärsin samasta jutusta. Kysyin neuvolasta että mitäs tää meina ja kuuluu kuulemma asiaan. Maha joutuu kasvamaan siinä missä vauvakin kasvaa, ja kaikki ei aina pysy ihan mukana. Kivalta se ei tunnu, mutta mikäli sulla on siis samaa kun mulla (mikään lääkärihän en ole..) niin menee toivottavasti pian ohitse! Joten hitaasti vaan ja hyvää odottelua muutenkin :)

Äänestä

Mulla on sama vaiva ollu jo pari viikkoa...
normaalia se kuulemma on.. mulla vaan ensin epäiltiin pissatulehdusta, ku oli virtsassakin proteiinia... mut ei ollu!!
Lääkärit ei osannu ollenkaan sanoa, kauanko kipu kestää, ku on niin yksilöllistä... tilasin just tukivyön ku meinasivat tohtorit että siitä olisi apua.. toivottavasti :)
niin, nyt rv 22 6

Äänestä

No kai se sit tästä, jos se kerran on normaalia. Mä oon miettiny tota tukivyön hommaamista kans, mut sit tuli mieleen et onks sellanen kuuma käytössä? Mä kyl nyt käytän tosi hyvin mahaa tukevia mammahousuja, et luulis niidenkin vähän auttavan. Hyvää odotusta teille muillekin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rv 22+6 kirjoitti:

Onkohan toi ihan normaalia, kun mulla alkaa aina pistämään oikeelta puolelta mahaa, kun mä kävelen? Ei tarvii kävellä ees kovin nopeeta, sit ku sattuu ni yritän hiljentää tahtia, mut edelleen sattuu. Mulla oli lääkäri vähän aikaa sit supistusten takia ja mun piti samalla kysyy tosta kivusta, mut en sit muistanu sitä enää siellä. Ens viikolla ois neuvola, mut ei se viimekskään sanonu siihen oikein mitään, ku käski vaan kysyy lääkäriltä. Onko muilla kokemusta tollasesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu