Mimmi Mustakallio

sh

Tälläinen pitkän linjan artisti on kuollut.
Kertokaa mitä tiedätte hänestä, ja oletteko peräti nähnyt joskus livenä.

12

14088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WW

      Suomen ehkä eksoottisin iskelmälaulaja Mimmi Mustakallio on kuollut. Hän menehtyi 57-vuotiaana raskaan sairauden uuvuttamana syyskuun toisena päivänä.

      Kitaristi-laulaja Mimmi Mustakallio tuli tunnetuksi 70-luvun alussa muun muassa kappaleilla "Varkaat, kulkurit" ja "Borriquito". Näistä jälkimmäinen toi esiin myös hänen taitonsa flamenco-pohjaisen musiikin tulkitsijana. Hän opiskeli kitaransoittoa 60-luvun lopulla Malagan mustalaisten parissa. Hän ei kuitenkaan ryhtynyt iskelmälaulajaksi vaan teki työuransa monissa erilaisissa tehtävissä; Pikku Kakkosessa hän oli mukana 1989-90.

      Mimmi Mustakallio soitti ja lauloi viimeisen kerran noin vuosi sitten tyttärensä näyttelijä Minttu Mustakallion häissä.

      • muistan

        Joo, yks levyistä oli Borriquito:

        "Borriquito mulla on (on on)
        aasi lukutaidoton (on on).
        Borriquito mua kotiin vie,
        tuttu on sen tie..."

        Mimmi taisi levyttää vain neljä laulua 1971-72 aikoihin, mutta keikkaili tietääkseni sitäkin enemmän.

        Kepeät mulla Mimmille. Olit iloinen väripilkku silloisessa esiintyjäkaartissa.


      • yks vaan
        muistan kirjoitti:

        Joo, yks levyistä oli Borriquito:

        "Borriquito mulla on (on on)
        aasi lukutaidoton (on on).
        Borriquito mua kotiin vie,
        tuttu on sen tie..."

        Mimmi taisi levyttää vain neljä laulua 1971-72 aikoihin, mutta keikkaili tietääkseni sitäkin enemmän.

        Kepeät mulla Mimmille. Olit iloinen väripilkku silloisessa esiintyjäkaartissa.

        Mimmi oli Hyrylässä esiintymässä (ehkä 1971) ja tuli pari tanssiakin tanssittua
        hänen kanssaan. Hieno ,valloittava ihminen. Rauha hänen muistolleen.


      • Mimmi Mustakallio fa
        yks vaan kirjoitti:

        Mimmi oli Hyrylässä esiintymässä (ehkä 1971) ja tuli pari tanssiakin tanssittua
        hänen kanssaan. Hieno ,valloittava ihminen. Rauha hänen muistolleen.

        Upea laulaja, jonka ura jäi jostain käsittämättömästä syystä vain neljän biisin mittaiseksi. Jos joku ei muista Mimmiä niin hänen biisi löytyy näköjään myös youtubesta:

        http://www.youtube.com/watch?v=8S19Zd1FFrw


      • 12+11

        "Hän menehtyi 57-vuotiaana raskaan sairauden uuvuttamana syyskuun toisena päivänä."


        WW:llä laskuvirhe :)

        Mimmi on syntynyt 20.1.1945, joten olisi tällä viikolla täyttänyt 67 vuotta.


      • 19+1000
        12+11 kirjoitti:

        "Hän menehtyi 57-vuotiaana raskaan sairauden uuvuttamana syyskuun toisena päivänä."


        WW:llä laskuvirhe :)

        Mimmi on syntynyt 20.1.1945, joten olisi tällä viikolla täyttänyt 67 vuotta.

        Äly hoi, älä jätä.
        Katsopas alkuperäisen viestin päivämäärää. Mustakallio nimittäin kuoli vuonna 2002 (ei 2012)!


    • Nainen-x

      Moi
      Mimmi Mustakallio on syntynyt Pyhäjoella asunut ja synnyttänyt tyttärensä(Minttu Mustakallion) täällä Ylivieskassa.Jossa minäkin asun.

    • cd elää

      joku levy-yhtiö voisi tehdä todellisen kulttuuriteon ja julkaista nämä 4 superharvinaista biisiä cd-muodossa, vaikka joku minialbumi / ep.

    • OmoisesEnsimo

      Älkää kaunista ääntä pilatko CD:nä. Julkaiskaa vinyyli -EP!

    • Anonyymi

      Mimmi Mustakallio oli 1977 Menkijärvellä Kauhavan ilmastotakoulun kutsumana ,siellä hänet näin Livenä.

    • Anonyymi

      ILMIESESTI OLI 70-L ALUN TÄHTI EI VISSIIN SEN JÄLKEEN

    • Anonyymi

      Näin hänet junassa 1976,kysyin oletko mustakallio ja hän ilahtui kovasti.hän matkasi kitaran kanssa Toijalaan,tai tampereelle.olin hyvin nuori ja ujo,enkä juuri osannut jututtaa häntä.jostain syystä olen muistanut hänet näinä vuosina,hän oli mukava ja valtavan kaunis.rip hänen muistolleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      166
      3826
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3034
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2101
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1944
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1828
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1321
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1028
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      738
    Aihe