Tervehdys! Mitäs jippoja tiedätte mitä voi tehdä saabissa esim. kun painat ilmastoinissa econ ja off nappia yhtäaikaa tapahtuu jotain (mitäs siinä muuten tapahtuu=) ?) Olisko jotain muuta mielenkiintoisia juttuja saabista? ja oma saab oli 9-5 2.3t.
Mitäs jippoja saabissa?
Saab
51094
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eikös toi ollut kalibrointi samalla näkee vikojen lukumäärän ja numeron.
Kelpaisko tämä jipoksi paina sisäilmankierrätystä n.5 sekunttia aja lenkki ja kato mitä tapahtuu alle 30km/h nopeudessa.
Mitäs siitä tapahtuu? Ei uskalla kokeilla =)
Eli oisko kellään tiedossa weppi sivuja mistä vois lukea noista jutuista eli tyyliin: mitä tehdään ja mitä tapahtuu.. ku ei oikeen vitti kokeilla ilman että ei tietäis suurinpiirtein mitä tapahtuu =)
Jos painat yhtäaikaa "AUTO" ja "ECON" -nappeja, ilmastointi kalibroi itsensä. Samalla se ilmoittaa järjestelmässä mahdollisesti olevat viat (0-5 kpl). Ilmastoinnin kalibrointi kannattaa tehdä aina, kun esim. akun napa on ollut irroitettuna.
P.S. Kokeilepa, mitä tapahtuu, kun painat ACC:n lämmönsäätönappeja yhtä aikaa muutaman sekunnin ajan (ei ole vahingollista, joten sitä ei tarvitse pelätä!) ;)
Koita pois ei hajoa ja entiselleen tulee kun painaa uudestaan. Yksi ominaisuus kannattaa huomioida kun ajat yksin on käytössä vain kuskin lämpötila kokoautossa kunnes joku istuu etupenkille tai painat oik.puolen säätimiä kun auto on ollut sammuksissa 10min palautuu taas kokoautoon kuskin lämpötila kannatta huomioida jos takapenkillä on porukkaa ja edessä ei hanttimiehenpuolella paina kerran oik.läpösäädintä jotta saavat haluamansa . tämän voi poistaa tekillä mutta näin on oletus.